Последњих година, западне земље, предвођене Сједињеним Државама, изузетно су негативно схватиле оно што раде Русија и Кина.
Обема државама се замера апсолутно све, али главна замерка, иако се то директно не изражава, је жеља да се води независна политика. Из тог разлога не треба да чуди, што Москва и Пекинг успостављају све ближу билатералну сарадњу.
Али, ако међусобна подршка на политичком нивоу и изградња економских веза, не изазивају велику забринутост на Западу, онда их могућност настанка војног савеза између Руске Федерације и НР Кине баца у ужас.
Упркос чињеници, да је такав сценарио развоја догађаја у блиској будућности тешко могућ, одређени предуслови и даље постоје. Конкретно, сада се на територији Кине одвијају војне вежбе у којима учествују и руски војници.
“Свет је на опрезу, јер Кина и Русија шаљу језиво упозорење”, пише Дејли експрес.
Према писању британског таблоида, више од 10.000 војних лица укључено је у маневре у западном региону Нингкиа. Чак и чињеница да су министарства одбране обе земље, директно указала да је сврха вежби обавештајна служба, заједничка интеракција и електронско ратовање, Запад је озбиљно забринут због онога што се дешава…
Амерички аналитичари су пре неколико година, објавили прогнозу потенцијалног војног сукоба између руске војске и снага НАТО-а у балтичким државама.
Према извештају стручњака, руској војсци било би потребно само 60 сати да стигну до Риге или Талина.
Амерички експерт Марк Епископос, тврди да се од тада ситуација није драматично променила, и да је Русија, као и до сада, способна да нанесе пораз Савезу у овом региону.
Током протеклих година, Литванија, Летонија и Естонија значајно су повећале свој војни потенцијал захваљујући повећању издвајања за одбрану, као и набавци опреме и наоружања из Сједињених Држава.
Међутим, у том периоду Москва је такође активно модернизовала своје оружане снаге. И данас руска војска надмашује своје противнике и по људству и по материјалној подршци.
„У протеклој деценији ЗВО (Западни војни округ-ур.) Примио је огромну количину савремене технологије, укључујући противавионске системе С-400, нове тенкове Т-72Б3М и борбено возило пешадије БМП-3.”, открива Епископос.
На основу овога, амерички специјалиста сматра да ће се у случају војне конфронтације између Руске Федерације и НАТО-а у балтичким државама догађаји одвијати према једном од два највероватнија сценарија.
Први сценарио подразумева да ће Алијанса покушати да изведе контранапад како би војнике Оружаних снага Русије гурнула на првобитне положаје, а затим прешла у офанзиву, где овај план неће бити крунисан успехом.
Друга могућност укључује употребу нуклеарног наоружања, које заправо ослобађа Трећи светски рат са свим последицама.
Струка за ковид пропуснице, против је само Вучић. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Webtribune.rs