Најновије

УСКОРО НОВЕ МЕРЕ КРИЗНОГ ШТАБА: Ковид пропуснице на видику

Корона статистика у минулом периоду кретала се од 3.000 до 3.500, у недељу је тај број био нешто нижи, да бисмо према последњем пресеку забележили чак 4.103 заражених. Лагано расте и број људи на респираторима, док болничке капацитете углавном попуњавају невакцинисани грађани.

Кризни штаб (Фото: Влада Србије)

Многи се питају шта чека Кризни штаб и зашто не уводи нове мере, када су, поређења ради, у марту ове године, због 4.000 новозаражених дневно радиле само апотеке, бензинске пумпе и продавнице прехрамбене робе. Док на једној страни имамо оне који се противе сваком виду увођења нових мера, док паралелно са својим ставовима не желе вакцину, ту су и они који се питају зашто нема мера када бројке расту?

Одговор су дали у Министарству здравља, а државни секретар Мирсад Ђерлек открива у ком смеру размишља Кризни штаб и да ли ће бити нових мера, с обзиром на то да су најаве лекара да ће и наредне две до три недеље порасти број заражених. Како каже, већ је поприлично извесно увођење ковид пропусница и редукција броја људи на окупљањима.

- Прошле године смо се против короне борили епидемиолошким мерама, а ове године имамо најјаче оружје које постоји у свету против заразних болести, а то је вакцина. Прошле године морали смо да потежемо за јачим и репресивнијим мерама, ове године би требало да будемо вакцинисани. Да смо наставили онако добро као на почетку, ми бисмо до сада завршили са короном - објашњава државни секретар.

Др Ђерлек објашњава да су ковид пропуснице извесна опција, али и да ће се смањити број људи на окупљањима. У овом тренутку могуће је окупити највише 500 људи, али тај број ће бити мањи, додаје он. Како каже у разговору и додаје да је држава све урадила и све чини да заштити своје грађане, али да не може сама, те је неопходна већа колективна одговорност.

- Држава се бори од самог почетка и наравно да ће увек чинити и учинити све да сачува живот сваког грађанина. Ми свакодневно пратимо ситуацију у свим регионима, на дневном нивоу, и наравно да размишљамо шта и како даље. Свакако да не можемо дозволити мање одговорним људима да продуже агонију и да корона вирус у Србији остане још неколико година. Док још није касно, хајде да се вакцинишемо, да подигнемо колективни имунитет, јер сада нам треба 80 одсто вакцинисаних. Бићу искрен, озбиљно се размишља о ковид пропусницама о којима очекујем да ће бити речи на следећој седници, такође, биће редукован и број људи на окупљањима. Тако да се не бих се сложио са неким дискусијама да је то дискриминација, да одвајамо невакцинисане од вакцинисаних, не, заиста ми смо показали као држава да нисмо за дискриминацију чим смо пустили да вакцине буде добровољне. Оно што би се само тражило је или да сте вакцинисани, или да сте прележали ковид или да само пружите неки доказ да нисте заражени, то је све - каже Ђерлек.

Шта се догађа у Црној Гори, прочитајте ОВДЕ.

Извор: Директно.рс

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА