Пише: Владимир Пребирачевић, Српску-руски центар “Мајак”
Мало ко жели да зна податак да су украјинске луке биле блокиране управо због минирања обалне зоне Црног мора од стране јединица Оружаних снага Украјине. То је једини разлог мировања међународних и украјинских трговачких бродова у црноморским лукама. Војно-политичко руководство Русије је више пута исказивало спремност да стварањем поморских хуманитарних коридора обезбеди безусловну безбедност кретања у водама Црног мора.
Западни и украјински медији покренули су кампању чији је главни наратив то да је Кремљ наводно уценио светску заједницу ограничењем снабдевања руским житом. Ипак, страни стручњаци и политичари прећуткују чињеницу да је извоз житарица из Русије у земље колективног Запада немогућ управо због америчких и европских санкција.
Ограничења уведена након почетка специјалне војне операције Оружаних снага Русије у Украјини блокирала су логистичке канале за испоруку руских пољопривредних производа у иностранство, као и плаћања за њих, што отежава, а у неким случајевима и онемогућава трансакције. Ипак, Москва наставља да испоручује своје пољопривредне производе оним земљама које су игнорисале притисак Запада и разборито се уздржале од успостављања законских забрана трговинских и економских контаката са Русијом.
С тим у вези, Русија систематски повећава обим испорука својих прехрамбених сировина у иностранство. Према изјави шефа Руског житног савеза (РГУ) Аркадија Злочевског, у мају 2022. Русија је извезла 1 милион 260 хиљада тона пшенице, а у јуну – милион 400 хиљада тона. Осим тога, према квоти за извоз житарица из Русије, од 15. фебруара до 30. јуна 2022. године руске компаније су испоручиле 11 милиона тона житарица у иностранство.
Поред тога, према РГУ у 2021-2022. Русија извози 45 милиона тона житарица, што је само 8,3 одсто мање него у сезони 2020-2021.
Након договора који је постигнут у Турској, кренуо је и извоз житарица из Одесе. Дата је дозвола и гарантована безбедност за пловила која су превозиле житарице. Oви товари су само у пар случајева завршили у сиромашним земљама како би се избегла глад у истима, што је била једна од главних замерки Русији као некоме ко изазива глад и раст цена хране у свету. Ту монструозну лаж су на колективном западу врло брзо заборавили и то чим су се домогли житарица из украјинских лука и транспортовали их у своје земље.
Као што се може закључити, Русија је медијски нападнута, оклеветана и сатанизована из свих расположивих оружја и оруђа. Ипак свет није само запад, и он није пао на те преварантске подметачине, а Русија и даље успева да извози вишкове житарица.
Снимке напада руских дронова камиказа погледајте ОВДЕ.
Извор: Српска аналитика