Чланице НАТО, укључујући Сједињене Америчке Државе, одлучиле су да успоставе штит противваздушне одбране како за Украјину, тако и за Европу у целини и при томе се суочавају са сложеним питањима од тога кад ће се ти системи набавити до заједничке сарадње, а за све то време, бомбе падају на цивиле у Кијеву.
Лидери НАТО окупили су се у Бриселу ове недеље, а за то време уследила је нова руска офанзива крстарећим ракетема на украјинску инфраструктуру и цивилне мете.
Одговор савезника Алијансе био је брз. Немачка је најавила прву испоруку нових противваздушних система, а Француска и Шпанија обећале су донације за пресретање руских ракета и нових иранских дронова камиказа.
У исто време, 14 чланица Алијансе, плус Финска, најавиле су амбизиозан покушај да изграде нов противракетни одбрамбени систем који би се проширио на цео континент, нешто што званичници сматрају од кључног значаја а након опустошених украјинских градова. Овај предлог назива се Европска иницијатива за заштиту неба.
- Данас је наша посвећеност још важнија јер смо сведоци безобзирних и неселективних ракетних напада Русије у Украјини који убијају цивиле и уништавају кључну инфраструктуру - рекао је заменик генералног секретара НАТО Мирча Џоана.
Чланице иницијативе добиле су задатак да набаве противракетне системе и да их умрежавају са системима других држава.
САД тренутно немају значајнију улогу у иницијативи за заштиту европског неба, али већ учествује на две локације у Румунији и Пољској где пружају заштиту од потенцијалних иранских балистичких ракета.
Ракетни напади су извршени на циљеве у Харкову! Више о томе ОВДЕ.
Извор: Телеграф