То је препоручила јер влада жели да обезбеди сигурно снабдевање свог становништва у зимској грејној сезони, известила је агенција "Блумберг".
Људи упознати са овим питањем рекли су америчкој новинској агенцији да је Национална комисија за развој и реформу затражила од компанија ПетроЧајна, Синопек и ЦНООЦ да сачувају зимске залихе за домаћу употребу, преноси Раша тудеј (РТ).
Домаћа потражња за енергијом у Кини је опала последњих месеци, што је навело Пекинг да препродаје вишак ТПГ-а на глобалном тржишту. Медју главним купцима су били Европа, Јапан и Јужна Кореја.
"Кина има велике уговоре о куповини ТПГ-а са извозницима као што су САД, па су трговци из те азијске државе преусмеравали део испорука у Европу ове године због слабе потражње код куће", наводи њујоршка агенција.
Подаци показују да је испорука гаса из Русије у Европу пала са 40 на девет посто, док је увоз ТПГ-а у Европску унију порастао за 60 процената у односу на претходну годину, упркос томе што је много скупљи од испорука гасоводом.
Међутим, тренутне прогнозе о малом дефициту у снабдевању гасом вероватно су подстакле Пекинг на овај потез, пошто је влада обећала да ће ове зиме одржавати куће топлим. Председник Си Ђинпинг се, такодје, у недељу осврнуо на питања енергетске безбедности током свог двочасовног говора.
Према "Блумбергу", намера Кине да обезбеди домаћу снабдевеност гасом могла би да исцрпи пошиљке у Европу и да погорша енергетску кризу у региону ове зиме.
Легендарни командант поново са војском! Више о томе прочитајте ОВДЕ.
Извор: Танјуг