Најновије

ЗАПАДУ СЕ ЖУРИ: Србији дат рок за прихватање "непристојне понуде"

Београду је испоручен отворен захтев да до децембра пронађе решење и постигне договор са Приштином, пишу медији.

Космет (Илустрација: Pixabay)

“Како се распламсава руско-украјински сукоб, западним центрима моћи се жури да ово питање што пре затворе, а према информацијама из дипломатских извора, њихова очекивања су да се то догоди у веома кратком року од свега неколико недеља”, наводе Новости.

Лист додаје да су у том смислу су појачани притисци на нашу власт, пре свега на председника Александра Вучића, коме преко званичних и неформалних дипломатских канала стижу поруке да је време да се пресече косовски чвор.

О томе је говорио и сам Вучић, који је упозорио да му они са којима је разговарао у вези са КиМ, нису помињали 2024, коју је као годину постизања договора изнео специјални изасланик ЕУ за дијалог Мирослав Лајчак, већ да у питању нису били ни месеци већ недеље. О тим притисцима председник ће јавно упознати народ сутра увече, током гостовања на ТВ Прва у 21 час.

Према неким информацијама, у овом убрзаном стезању обруча око Србије, Запад као полазиште за евентуални договор Београда и Приштине види предлог немачког канцелара Олафа Шолца и француског председника Емануела Макрона, односно модел две Немачке.

Суштина те "непристојне понуде" је да не признамо независност тзв. Косова, али да се не супротстављамо његовом уласку у Уједињене нације.

Међутим, саговорници листа упозоравају да би то могло да отвори "Пандорину кутију" и поплоча пут за стварање "велике Албаније".

Огњен Карановић, председник Центра за друштвену стабилност, каже да политички Запад Србији поставља рокове око КиМ од 1999. и да ниједан од њих није испоштован, пре свега од стране истог тог Запада:

“Никакви рокови не обавезују Србију, ми се доследно држимо међународног права и споразума. Сада на сцени, поред сукоба Русије и политичког Запада, имамо и сукоб САД са ЕУ. Својом политиком, САД желе да обезбеде позиције ЕУ као предстраже Запада у сукобу са Русијом, и ништа више од тога. ЕУ је тога свесна, на првом месту Немачка и Француска, и својој спољној и безбедносној политици која се тек сад интегрисала око сукоба у Украјини, покушавају да удахну живот, дају нови садржај, тиме што ће изаћи са јединственим ставом око Косова. За то им је потребна Србија, да им помогне да се врате у оквир међународног права, тако што ћемо или да пустимо Косово у УН или да га признамо. Србија ништа од тога не може и неће урадити.”

Извор: Вечерње новости

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА