Пред новим министром спољних послова Србије је, у оваквим међународним околностима, велики посао. Владу Србије чекају важне одлуке по питању КиМ и односа према Русији, односно Европској унији. Не треба заборавити да је Дачић, у својству премијера, у априлу 2013. године потписао Бриселски споразум са Приштином, који предвиђа формирање Заједнице српских општина, косовску полицију, интеграцију правосудних власти, постизање споразума о телекомуникацијама и енергетици, као и да две стране неће блокирати једна другу у европским интеграцијама. Нема сумње да га нови споразуми чекају и у овој влади.
И поред тога што се за Дачића лепи етикета „руског човека“, на Западу постоји једна врста уважавања када је Дачићева конструктивност у питању. Дачић је имао врло добру комуникацију са високом представницом ЕУ за спољну политику Кетрин Ештон, за време чијег мандата је и потписан Бриселски споразум. Из дипломатских кругова долазе сигнали да би Ештонова поново могла бити укључена у дијалог Београда и Приштине, сада у тиму специјалног изасланика ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослава Лајчака.
Дачић у дипломатским круговима има већи кредибилитет и на истоку и на западу у односу на СНС и досадашњег шефа дипломатије Николу Селаковића. И иако важи за проруски оријетисаног политичара у Србији, Дачић се после избора састао са амбасадором САД Кристофером Хилом, само месец дана по његовом доласку у Београд.
Извор: Демостат