Како је подсећа аутор, захваљујући совјетским инжењерима, бивше совјетске републике су добиле развијену и разгранату електроенергетску мрежу која градовима обезбеђује јефтино и универзално грејање.
„Тридесет година након што су земље стекле независност, упркос озбиљном погоршању квалитета услуга због недовољних улагања, даљинско грејање и даље чини огромни део производње топлотне енергије у Естонији , Литванији и Словачкој.
У Украјини, од 2021. године, 53 одсто градских домаћинстава се још увек ослањају на њега“, наводи се у чланку.
— Дневне Новине Правда (@NovinePravda) October 22, 2022
Према Нугентовој, енергетска индустрија Украјине има кључну рањивост. Москва има велико знање о топлотном систему изграђеном током совјетске ере, закључује је новинарка.
Оружане снаге Русије почеле су да изводе ракетне ударе 10. октобра на украјинску енергетску инфраструктуру, два дана након терористичког напада на Кримски мост, иза којег руске власти верују да стоје украјинске обавештајне агенције.
Удари су усмерени на енергетику, одбрамбену индустрију, војну команду и комуникационе објекте широм земље, од Харкова и Кијева до Лавова и Ивано-Франкивска. Володимир Зеленски је 18. октобра рекао да је 30 одсто електрана у Украјини уништено.
РУСИ ЕВАКУШУ ЈОШ ЈЕДАН ГРАД: Спашавају цивиле од украјинске ватре
Извор: Webtribune.rs