Окосница Владе биће из редова напредњака, коалиција СПС-ЈС има пет кандидата за министре, а по једног ПУПС Милана Кркобабића, СДПС Расима Љајића и Демократски савез Хрвата у Војводини Томислава Жигманова.
Овај договор коалиционих партнера, обелодањен је јуче, после заседања страначких органа партија које ће учествовати у власти. Према „реду вожње“, седница парламента на којој ће мандатарка представити експозе биће сутра, а 17. кабинет по реду требало да положи заклетву у среду.
Епилог је да ће седам министара из одлазеће поставке из Немањине 11 задржати своје ресоре и то: Синиша Мали (финансије), Бранко Ружић (просвета), Маја Гојковић (култура), Маја Поповић (правда) и Ирена Вујовић (екологија), Новица Тончев (без портфеља за регионални развој) и Милан Кркобабић (за бригу о селу). Има и оних који ће добити нова министарства. Тако се, на пример, Томислав Момировић из саобраћаја и инфраструктуре сели у Министарство спољне и унутрашње трговине, а на његово место долази Горан Весић.
Такође, Дарија Кисић уступа ресор рада и социјалне политике Николи Селаковићу, а она одлази у Министарство за демографију и бригу о породици.
Први пут чланови Владе требало би да постану: Јелена Беговић, молекуларни биолог, и то на месту министра за науку и технолошки развој, градоначелник Новог Сада Милош Вучевић (одбрана), Даница Грујичић (здравство), Томислав Жигманов (мањине и друштвени дијалог), Тања Мишчевић (европске интеграције), Зоран Гајић (спорт), Јелена Танасковић (пољопривреда), Хусеин Мемић (туризам и омладина), Томислав Жигманов (људска, мањинска права и друштвени дијалог), Дубравка Ђедовић Негре (енергетика и рударство), те дугогодишњи посланик напредњака Александар Мартиновић (државна управа и локална самоуправа). У владу се враћа и Братислав Гашић, који је некада био министар одбране, а сада ће бити први човек полиције. Министарства информисања и телекомуникација, и за јавна улагања још су без челних људи.
Потврђено је и да ће лидер СПС Ивица Дачић бити шеф дипломатије и заменик премијера, а министар без портфеља његов страначки колега Ђорђе Милићевић.
После представљања кандидата за нове министре на седници Главног одбора, председник напредњака Александар Вучић рекао је да је ово „први пут да правимо владу у ратном окружењу, кад видите да се сукобу не види крај“.
– Рачунам на нашу мудрост и посвећеност. Од квоте СНС, 55 одсто су жене, верујем у њихову мудрост, сталоженост. Рекао сам да се надам да наша странка неће постати једна од оних жутих, демократских, које су постале бизнис странке, све урадиле за себе, обогатиле се, а за народ ништа, па су данас богатији него што су били – истакао је Вучић.
Он је најавио да је нови тим састављен да „презими ову и можда следећу зиму, а онда ће доћи до још темељнијих промена“.
Осврнуо се и на то да у новој влади неће бити досадашњи министри Небојша Стефановић, Бранислав Недимовић, Јадранка Јоксимовић и Златибор Лончар, али да ће „они наставити вредно да раде за странку“. Како је рекао, нико се од њих није љутио, као ни неки други људи који заслужују прилику, али их је замолио да сачекају.
Потпредседник СНС Милош Вучевић рекао је после седнице ГО да је једногласно усвојен предлог за избор чланова нове Владе Србије.
– Имали смо отворену дискусију, овде је демократска процедура, различити су погледи, али суштински иста жеља да Србија добије српску владу која ће водити рачуна изнад и пре свега о интересима Србије. СНС је имао поново капацитет да предлаже људе који не долазе из странке, а све жене на министарска места долазе на наш предлог. Тиме показујемо да смо спремни да даље демократизујемо друштво, да се мењамо набоље – истакао је Вучевић.
Кандидати за министре јуче се се на друштвеним мрежама захваљивали на указаном поверењу.
– Предлог доживљавам као признање за мој рад и обавезу да радим још више у интересу Србије – рекао је Горан Весић, делегиран за министарство саобраћаја.
Мали је поручио да су пред њим, после много километара ауто-путева, на стотине отворених фабрика, неки нови изазови:
– Посла се никада нисмо плашили, па нећемо ни сада. Поносан сам на то што ћу и у наредним годинама бити део тима Александра Вучића.
У биографијама нових министара налазе се и „разигранији“ делови, поред уобичајених о школској спреми и пословима које су радили. Тако је, на пример, Јелена Беговић мајстор борилачке вештине аикидо. Џудом се бавио Раде Баста (кандидат за министра привреде), а и данас у слободно време оде у салу да вежба. Жигманов пише песме и есеје.
Одлазећи министар унутрашњих послова Александар Вулин требало би, према сазнањима „Новости“, да буде нови шеф БИА. Такође, министар одбране Небојша Стефановић виђен је на челу неког јавног предузећа, а спелулише се да би то могли да буду „Путеви Србије“.
Постоји и опција да Татјана Матић постане директорка „Поште Србије“. Она је одлазећа министарка трговине, телекомуникација и туризма. Из Немањине 11 селе се и министри Зорана Михајловић и Вања Удовичић.
Извор: ИН4С