Сијарто истиче да ће у том смислу највише помоћи преко потребна надоградња нуклеарне електране Пакс која би у том случају повећала своје перформансе са садашњих 2.000 MW на 4.400 MW, преноси МТИ.
Додао је да је надоградња ''истински међународни пројекат, са руским Росатомом на челу и добављачима као што су амерички Џенерал електрик, француски Фраматом и немачки Сименс''.
"Као резултат тога, инвестиција Пакс неће бити ограничена ни на који начин", рекао је он.
Он је говорећи уочи министарског састанка Међународне агенције за атомску енергију (ИАЕА) у Вашингтону, рекао да ће земље које су у могућности да генеришу енергију коју троше, у најбољој позицији за превазилажење енергетске кризе изазване ратом Русије и Украјине и ''пропалим санкцијама".
"Сектор нуклеарне енергије може остати релативно изузет од претерано идеолошких, емотивних дебата и тај сектор је нетакнути део сарадње Исток-Запад", нагласио је Сијарто.
Он истиче да се Мађарска борила да елиминише "дискриминацију" нуклеарне енергије у ЕУ последњих година.
"Нуклеарна енергија је јефтина, безбедна и еколошки прихватљива, а очекујем се да ће два нова блока у Паксу спречити емисију 17 милиона тона угљен-диоксида сваке године", рекао је он и нагласио да "свако ко има икаквог разума данас може да види да без нуклеарне енергије неће бити енергетске безбедности, нити приступачних цена у Европи".
О опасности од '’прљаве бомбе'’ прочитајте ОВДЕ.
Извор: Танјуг