Према писању Џерузалем Поста, 152 земље су гласале за, пет против. Напомиње се да се пет земаља противило иницијативи: Канада, Израел, Микронезија, Палау и САД. Још 24 земље, укључујући чланице Европске уније, биле су уздржане од гласања.
Резолуција УН скреће пажњу на чињеницу да је Израел једина држава на Блиском истоку и једна од три земље, уз Индију, Пакистан и Јужни Судан, која још није потписала Уговор о неширењу нуклеарног оружја (NPT).
У документу се Израел позива „да не развија, производи, тестира или на други начин набавља нуклеарно оружје, да се одрекне поседовања нуклеарног оружја и стави сва своја необезбеђена нуклеарна постројења под пуни опсег заштитних мера Агенције.
Лист је истовремено подсетио да је раније у октобру заменик амбасадора Израела при УН Михал Мајан скренуо пажњу организацији на чињеницу да су, упркос потписивању споразума, неке земље, посебно земље Блиског истока, прекршиле његове одредбе, и оптужио је за то Иран и Сирију.
У августу ове године у Њујорку је одржана десета конференција о NPT. Као резултат састанака, учесници нису могли да постигну јединствени договор о коначном документу. Према руској страни, многи учесници конференције имали су примедбе на предложену верзију документа. Дипломате из Русије су такође навеле да ставови земље о низу питања нису узети у обзир.
Израелски премијер Јаир Лапид рекао је 24. августа да се израелске власти не противе међународном споразуму о иранском нуклеарном програму, али сматрају да је садашња верзија Заједничког свеобухватног плана акције (JCPOA) неприкладна.
Узнемирујући снимак са украјинског ратишта погледајте ОВДЕ.
Извор: Правда