Лајчак је на 2БС форуму у Будви рекао да је ситуација на Западном Балкану гора него тада, наводећи да је разлог то што је посвећеност европским вредностима опала.
Он је оценио да је и регионална сарадња гора него тада, додајући да сви индикатори показују да су одлучност и посвећеност реформама које би приближиле ЕУ данас мање присутне.
"И ја сносим одговорност. Не ради се о кривици, већ констатујем оно што је очигледно, ово је само опсервација", навео је Лајчак.
Он је рекао да је замајац у политици проширења, који раније није био присутан, сада ту, и поручио да ЕУ чека.
Како је истакао, не треба се плашити Европске политичке заједнице.
"Рат у Украјини је променио много тога, правила, светску архитектуру. Постоји једна много добра ствар, а то је да постоји буђење код ЕУ", навео је Лајчак.
Он је рекао да су политички критеријуми значајни једнако као технички.
"Регион није у добром стању, а ЕУ жели да покаже да смо озбиљни и желимо да покажемо неки позитивни пример Западног Балкана. Мој искрени савет региону - хајде да мање размишљамо шта жели ЕУ, већ да се фокусирамо на испуњавање својих задатака", навео је Лајчак.
Како је казао, они који желе да буду део нове глобалне архитектуре не смеју да се замајавају.
"Али, бићемо јачи ако будемо умели да функционишемо. Чланство није поклон. Морате изградити европске стандарде у земљама, али и решавати билатерална питања", навео је Лајчак.
Шеф црногорске дипломатије Ранко Кривокапић казао је да Црна Гора мора да испуњава агенду.
"Владавина права је главни задатак, ако то немате, немате државу. Ми смо још друштво у транзицији, без наслеђа институција које размишљају о нашој заштити и без тога да размишљају на дуге стазе", навео је Кривокапић.
Он је казао да на Балкану постоји "кеш енд кери" приступ.
"Управо зато морамо да пошаљемо поруку да ћемо у већој констелацији чланстава морати да искоренимо корупцију", истакао је Кривокапић.
Упитан да ли је Црна Гора изгубила замах на путу ка ЕУ, он је рекао да је изгубила шансе.
"Али замах и ентузијазам је још ту. Морамо да прележимо неке болести, за које није лако наћи лек. Након дуго времена једне власти имали сте мали период да лечите неке бољке. Мислим да ће избори донети промену", оценио је Кривокапић.
Специјални изасланик британског премијера за Западни Балкан Стјуарт Пич рекао је да се постојећа безбедност не сме узети здраво за готово.
Како је навео, ризици које носи инвазија Русије на Укајину веома су реални и оптерећују регион прошлошћу.
"Утолико је већи ризик да се та прошлост понови. Ту је и ризик од организованог криминала, који смањује могућност стабилности. Морамо бити храбри у својим активностима", истакао је Пич.
Министар спољних послова Мађарске Петер Сијарто навео је да је проширење можда најважнија политика ЕУ јер је очигледно да "ЕУ сама по себи слаби".
"ЕУ треба да сама ојача. Ако бисмо могли да укључимо Западни Балкан у ЕУ, били бисмо јачи. Мислим да се тренутно дешава ситуација која се пре није дешавала, да ЕУ више треба Западни Балкан, него што тај регион треба нас", навео је Сијарто.
Он је додао да, у контексту рата у Украјини, неубрзавање приступног процеса Западног Балкана представља безбедносни ризик за Европу.
Извор: Косово онлајн