- Свакако да предмет преговора не може бити улазак четири нова субјекта у Руску Федерацију, о томе нема говора. То је већ део наше Русије. Али спремни смо да зауставимо даља војна дејства, али под условима које ће предложити Русија - објаснила је она која учествује у пленарној седници парламентарне Г20 у Индонезији.
Матвијенкова је раније предложила делегацији украјинског парламента, која се такође налази на самиту, да већ данас седне за преговарачки сто.
- Рекла сам - ми смо за преговоре. Хајде одмах овде да почнемо. Јасно је да нема реакције, јер Украјина није слободна у својим одлукама. Не може самостално, без налога својих газди да доноси било какве одлуке. То је још једном открило суштину свега што се дешава у Украјини - рекла је Матвијенкова.
Сенаторка је такође обећала да Русија неће потписати коначну резолуцију самита ако се у њој буде налазила за њу неприхватљива формулација коју неке земље, укључујући Велику Британију, покушавају да увуку силом.
Она је приметила да обраћања појединих чланова парламентарне Г20 "чак није било ни интересантно слушати", јер су то били "једни те исти клишеи" и оптужбе које нису наишле на подршку већине присутних на самиту.
- Ништа ново - лажне оптужбе на рачун Русије, измишљене изјаве о инвазији на туђу земљу - објаснила је Матвијенкова.
О нуклеарној претњи
Она је додала да је колективни Запад већ исцрпео аргументе за дискредитацију Русије и почео да говори о нуклеарној претњи која потиче од ње, што је још једна лаж.
- Пошто је колективни Запад већ исцрпео аргументе за дискредитацију Русије, како би распламсао ватрену русофобију око Русије, плаши свет неком страшном Русијом, почели су да лансирају неке измишљотине о нуклеарној претњи. Русији. Ово је још једна лаж, још један фејк - одговорила је Матвијенкова коментаришући изјаве западних медија да би Русија наводно могла да употреби тактичко нуклеарно оружје у Украјини.
Она је истакла да је о томе више пута говорио председник Владимир Путин и додала да Русија никада није имала никакве планове да прети неком нуклеарним оружјем, које се сматра само за фактор обуздавања и заштите у случају агресије.
Кијев је 4. октобра званично одбио да преговара са Москвом. Председник Украјине Владимир Зеленски ставио је на снагу одлуку Савета за националну безбедност и одбрану земље о немогућности преговора са руским лидером Владимиром Путином.
Зеленски је одреаговао након што је 30. септембра Путин позвао Кијев да одмах обустави ратна дејства и врати се за преговарачки сто.
Колико Руса живи и ради у Србији од почетка сукоба? Више о томе ОВДЕ.
Извор: sputnikportal.rs