Запад располаже довољним капацитетима да усмерава понашање Приштине у одређеном правцу, а ситуација на Косову је опасна из два разлога, указао је Дрецун.
И Европска унија и Сједињене Државе траже од косовског премијера Аљбина Куртија да одложи примену одлуке о таблицама, али и да поштује Бриселски споразум. Брисел је позвао на састанак председника Србије Александра Вучића и Аљбина Куртија, али званичне потврде да ли ће и када до њега доћи још нема.
Председник Одбора за Косово и Метохију у Скупштини Србије Милован Дрецун рекао је, гостујући у Дненвику РТС-а, да су за компромис потребне две стране и да за Београд постоји спремност за договор.
"Очекујем да ће се председник Вучић одазвати позиву Брисела. Проблем је у Приштини. Нема спремности Приштине за договор, инсистирају да се реализује једнострана одлука, политички се поигравају и са Бриселом и са српским народом нудећи 20 варијанти, како Бисљими каже", рекао је Дрецун.
Према његовим речима, када су српски политички представници "изашли из привремених институција самоуправе, Запад је то озбиљно схватио, то је тежак ударац за Приштину јер нико сада не може да говори о мултиетичности институција на КиМ".
Како каже, Запад је кренуо у озбиљну активност.
Када је Борељ позвао главног приштинског преговарача да дође у Брисел, након тих разговора Бисљими је рекао да они нуде 20 варијанти за договор, додаје Дрецун.
Указује да постоје само две варијанте, једна је да остану на снази КМ таблице и да се врате КС статусно неутралне таблице, нема 20 варијанти.
Према његовим речима, таблице КС могу да буду решење, КС таблице издаје Унмик, али РКС таблице нису статусно неутралне, то је неприхватљиво за Београд.,
Поруке из Вашингтона, Брисела и Берлина
Дрецун истиче да Запад располаже довољним капацитетима да усмерава понашање Приштине у одређеном правцу, Курти неће да се понаша онако како Запад од њега тражи све док не буде суочен са некаквим санкцијама. Из водећих западних земаља стижу поруке да Приштина има права да примени једнострану одлуку. То охрабрује Куртија да настави са једностраним понашањем. Имате захтеве да се одложи примена, али решење је да се потпуно повуче једнострана одлука.
Српски представници су јасно ставили до знања - повратак у инситуције само ако се формира ЗСО и ако се повуче и стави ад ката одлука о таблицама, а не да се нешто пролонгира.
"Поред таблица, већ имамо у најави нову кризу. Приштина је расписала изборе за четири општине на северу КиМ, уместо да се суочи са проблемима, Приштина поништава изборну вољу српског народа који је у огромној већини дао подршку Српској листи и сада покушва на изборима да преузме четири општине на северу што генерише услове за нову и још тежу кризу од таблица", рекао је Дрецун.
Ситуација на Косову
Дрецун каже да постоји претња од ескалације и да је ситуација опасна из два разлога, безбедносног и политичког.
"Срби су напустили привремене инстуције, показали да нема мултиетичности на КиМ - то је ударац Приштини и Западу, без мултиетничости не могу да говоре о напретку и да их угурају у међународне организације", подвлачи Дрецун.
Додаје да је безбедности аспект опаснији.
"Донедавно су специјалне јединице само повремено улазиле на север КиМ, а сада су са изградњом база уз административну линију направили услове за стално стационирање, формирали су тзв. граничну полицију, у оквиру ње су формирали специјалну интервенту јединицу и на мала врата их увели у стално стационирање. Рапсолажу возилима за брзо деловање, треба да им стигну "бајрактарти" из Турске и створили су услове за боравак припаднике тзв. КБС", навео је Дрецун.
Они су ставили у обруч од стране припадника параполицијских специјалних јединица север Косова, што указује да се припремају се за насилну примену одлуке. Ако крену са наилном применом одлуке, онда смо у ситуацији која је најтежа што се тиче безбедносних изазова од 2013. године, напоменуо је Дрецун.
Разговори у Бриселу
Говорећи о могућим разговорима у Бриселу, Дрецун каже да ће бити тешки.
"Џабе је да се састајемо, ако само разговарамо. Ако је припрема добра, ако постоји основа за договор, онда ће се и постићи. Питање је шта ће Приштина тражити заузврат, изгледа да је тенденција неких западних држава да Приштина одложи одлуку, а да се заузврат Срби врате у привремене институције, та трговина неће проћи. Вучић је избегао многе замке, које су биле у ранијим преговорима", закључио је Дрецун.
Извор: РТС