Турска је спровела неколико операција у региону, након бомбашког напада у Истанбулу у којем је живот изгубило шест људи, а више десетина је повређено. Турска држава криви курдске снаге за подршку терористима, што је такође донело напетост у односима са Сједињеним Америчким Државама.
Сиријске демократске снаге (СДФ) углавном се састоје од курдских милитаната, које САД подржавају оружјем. Они су негирали било какву умешаност у напад у Истанбулу.
Шеф ФСД-а, генерал Мазлум Абди, рекао је за BBC да ц́е турске војне операције помоц́и поновном оживљавању терористичке групе Ислам ска држава.
"Ово би довело до другог грађанског рата у Сирији и наше операције против ИД-а биле би поремећене. Борили смо се и победили ИД у сарадњи са међународном коалицијом, док ће сада Турска поткопати цео напор", рекао је он.
Ал-Хавл је највец́и камп у којем се држе милитанти ИД-а и њихове породице. Како преноси BBC, тамо живи преко 50.000 људи, преко 60 одсто жена и деце.
Абди је упозорио да ц́е, ако се турски напади наставе, то директно утицати на способност његових снага да обезбеде камп.
"Бићемо заузети заштитом наших људи и нец́емо моћи да чувамо логоре. Турске власти су гађале цивилна насеља, станице за производњу струје или нафте. То ће довести до масовног расељавања људи", рекао је Абди.
У мају ове године, Тирана и Приштина извели су најновију операцију репатријације својих држављана из Сирије и Ирака. Власти су саопштиле да су четири жене и деветоро деце између 6 и 16 година из Албаније стигле на приштински аеродром "Адем Јашари" заједно са осталим грађанима Косова који су побегли из паклених кампова.
Операција репатријације албанских држављана из бивших конфликтних зона у Сирији и Ираку спроведена је у оквиру билатералне албанско-косовске сарадње и уз подршку америчких партнера кроз координацију са њиховим дипломатским штабовима у Приштини и Тирани.
О стању на фронту у Украјини прочитајте ОВДЕ.
Извор: Косово онлајн/Коха диторе