Припадници групе од 45 маринаца напустили су Украјину у јануару након евакуације британске амбасаде у Кијеву у Пољску. Међутим, око 300 припадника елитне јединице послато је назад у земљу у априлу да поново успоставе британску мисију у Кијеву, пре него што су кренули у „друге дискретне операције“, навео је Магован.
Ове операције су се одвијале „у изузетно осетљивом окружењу и са високим нивоом политичког и војног ризика“, изјавио је Магован, који је раније служио као командант краљевских маринаца, а сада је заменик начелника Штаба одбране у Министарству одбране.
Док Магован није прецизирао какве су мисије извели, његова изјава је први пут да је Велика Британија признала да су њене трупе извеле специјалне операције у Украјини. Министарство одбране одбило је да потврди раније извештаје о британским специјалним снагама које обучавају украјинске трупе у Кијеву у априлу.
Руски председник Владимир Путин описао је сукоб у Украјини као сукоб између Русије и „читаве западне војне машинерије“ и у септембру је навео да у Украјини постоје читаве војне јединице „под де факто командом западних саветника“.
Путинове речи су одбацили западни медији.
„Нема доказа да копнене снаге НАТО-а учествују у Украјини“, рекао је тада за Би-Би-Си Едвард Арнолд из института Краљевских уједињених служби.
„Нико, ни команданти НАТО-а не усмеравају украјинске јединице на бојном пољу. Такође је веома мала вероватноћа да ће се то десити у будућности, јер НАТО настоји да ублажи ризике од ескалације.“
Магованово признање доказује да Арнолд није у праву, али Велика Британија није једина земља НАТО која је признала присуство својих снага у Украјини. Неименовани званичник Пентагона рекао је новинарима у октобру да неодређени број америчких војника контролише пошиљке америчког оружја негде у Украјини.
РУСИЈА ЈАСНА: Амерички ПВО систем "Патриот" биће легитимна мета у Украјини
Извор: vostok.rs