„Као одговорни људи са државотворних позиција подржавамо такав предлог, срећни што су се напокон сетили да постоји Резолуција 1244 Савета безбедности Уједињених нација. Али не подржавамо тон којим је тај захтев представљен у јавности“, рекла је Ђурђевић Стаменковски на округлом столу у организацији Покрета за одбрану Косова и Метохије – „Како до реинтеграције КиМ“.Како је навела, мислећи на изјаве из државног врха, „ако унапред кажете да ћете изнети захтеве, а да знате да ће га КФОР одбити, поставља се питање зашто га уопште и постављате – да ли је у питању политички маркетинг, порука бирачком телу или имате заиста намеру да нешто урадите за своју земљу“.
„Ако заиста имате такву намеру, нисте ту да унапред говорите шта ће КФОР рећи, него да том делу међународне заједнице који се противи захтеву отежате позицију тиме што ћете добити највећу, најширу политичку подршку у Народној скупштини и што ћете за то затражити пристанак и међу опозиционим странкама“, рекла је Ђурђевић Стаменковски.
Председник Српског покрета Двери Бошко Обрадовић изјавио је да је Европска унија прихватањем француско-немачког плана за косовски проблем изашла из свог мандата и да се тема Косова мора вратити у Уједињене нације.
Наводећи потезе које је неопходно хитно предузети, Обрадовић је упитао „зашто нема седнице Народне скупштине на којој би се посланици изјаснили о француско-немачком плану и донели нову заједничку платформу за очување Косова и Метохије, иза које би сви стали и обавезивала би све власти“.
„Зашто није урађено оно што је уставна обавеза – донет закон о суштинској аутономији Косова и Метохији, јер он на најбољи начин пред домаћом и међународном јавности дефинише како ми видимо место Косова и Метохије унутар Србије“, рекао је Обрадовић.
Он је најавио скуп подршке Србима на Косову у петак, 16. децембра, испред зграде Председнинштва Србије, наводећи да је последњи тренутак за уједињавање свих патриотских снага.
Повереник Покрета за одбрану Косова и Метохије, некадашњи припадник „чувара моста“, Небојша Јовић рекао је да је прича о повратку војске и полиције само „манипулација“ председника Србије Александра Вучића.
„Како мисли да позове 999 припадника војске и полиције, колико је предвиђено Резолуцијом, а није спреман да врати српске институције на Косову и Метохију“, рекао је Јовић, који је поручио међународној заједници да се не ослања на преговоре и споразуме које склапа о Косову са Вучићем, јер су „противни Уставу“.
— Дневне Новине Правда (@NovinePravda) December 13, 2022
Учесници округлог стола усвојили су заједничке закључке:
- Недвосмислено потврђујемо да је питање Косова и Метохије најважније државно, национално, идентитетско и безбедносно питање српског народа чије се решење мора тражити у оквирима Устава Републике Србије, Резолуције 1244 Савета безбедности УН и принципа међународног права.
- Истичемо да је сваки предлог решења косовскометохијског питања који противречи изнетим принципима и претпоставља српско признање самопроглашене тзв. Републике Косово – на делу или на целој територији јужне српске покрајине – односно њен улазак у УН, неприхватљив и као такав не може бити предмет било каквих преговора. Позивамо државно руководство да категорички одбаци сваки покушај наметања решења која подразумевају промену међународно признатих граница и издвајање територије АП КиМ из уставноправног система Републике Србије.
- Напомињемо да Република Србија мора да инсистира на доследној и целовитој примени Резолуције 1244 СБ УН, посебно оних делова који обезбеђују континуитет деловања њених институција у покрајини и гарантују присуство њених полицијских и безбедносних снага на територији АП КиМ, како би се осигурала безбедност српског и другог Србији оданог становништва и заштитили интереси Србије у покрајини.
- Имајући у виду погубност Бриселског споразума и посебно његове примене од стране власти Србије, које су се тиме одрекле присуства државе у Покрајини, сматрамо неопходним поништење овог споразума. Позивамо државно руководство да уз подршку савезника Србије и земаља које не признају тзв. Косово покрене озбиљну међународну кампању за за враћање преговора о КиМ под мандат Савета безбедности.
- Поздрављамо Пројекат реинтеграције Косова и Метохије у уставноправни поредак Србије, који је сачинио Покрет за одбрану Косова и Метохије, сматрајући га примереном и одговарајућом полазном основом за конкретизацију уставног концепта суштинске аутономије Косова и Метохије унутар Србије. Спремни смо да пружимо свој допринос томе да он прерасте у уставни предлог за доношење посебног закона о Косову и Метохији, као што то предвиђа чл. 182 Устава Републике Србије. Такође, поздрављамо напоре Покрета на даљој конкретизацији идеје о реинтеграцији јужне покрајине у државноправни поредак Србије.
- Апелујемо на све државотворне и патриотске политичке снаге у земљи да покажу максималну одговорност и опредељеност за постизање политичког и националног јединства по питању очувања КиМ у саставу Србије.
РУСИЈА ЈАСНА: Амерички ПВО систем "Патриот" биће легитимна мета у Украјини
Извор: Правда/НСПМ