Најновије

Никад бољи буџет или војвођанска каса пуна рупа

Посланици Скупштине аутономне покрајине Војводине ће у четвртак расправљати о предлогу буџета за 2023. годину. Власт сматра да је реч о развојном буџету који ће допринети развоју покрајине, док опозиција наводи да ће инфлација „појести” добар део новца за следећу годину.

Бановина (Фото: Влада АП Војводине)

Посланик Скупштине Аутономне покрајине Војводине из Српске напредне странке Ненад Боровић каже да је предложени буџет развојни и за сајт „Политике” каже да по први пут на приходној страни у историји Војводине, у каси има више од 100 милијарди динара. Додаје да је то максимум и да тако никада није било.

„Предложени буџет већи је за 20,1 милијарду, односно за 22,7 одсто у односу на овогодишњи. Много већи квалитет када је у питању приходна страна буџета јесте његова добра структура. Ми сада имамо, после дуго времена, да део који се односи на слободна буџетска средства, када се одбију трансфери, је доста смањен. Ми сада имамо 52 милијарде слободних буџетских средстава што је оперативни део буџета”, каже Боровић.

Предлогом покрајинске владе, обим војвођанског буџета износио би 108,5 милијарди динара. Фискални дефицит пројектован је у износу од 9,3 милијарде динара или 9,5 одсто укупних прихода. Капитални део буџета је 34,5 милијарди динара, готово 32 одсто од укупног буџета.

„Нама из СНС-а се стално спочитава да оних фамозних седам одсто колико мора да се одвоји за покрајину, наводно никако да буде испоштован. Међутим, када се погледа колико се издваја из републичког буџета за Војводину и структура покрајинског буџета, то је већ 6,7 одсто. Када се на то додају и републички трансфери из којих се финансирају капиталне инвестиције у Војводини, а који не иду преко буџета, онда је тај проценат загарантован Уставом одавно испуњен”, истиче Ненад Боровић.

Посланик Српске радикалне странке у војвођанском парламенту Ђурађ Јакшић каже да је војвођански буџет за следећу годину веома лош и за сајт „Политике” каже да то најбоље сведочи да су посланици радикала поднели 31 амандман „са намером да оплемене предлог буџета”.

„Сугеришемо да се усмеравају средства са промашених и непотребних програма и пројеката на оне ствари које су од животног и егзистенцијалног значаја за људе који живе у северној српској покрајини. Међутим, по већ устаљеној пракси, војвођанска влада је одбацила све наше амандмане, тако да је буџет за следећу годину остао пун рупа и празнина. То што на папиру пише да ће у буџету бити 108 милијарди динара, што је за двадесет милијарди више него за ову годину, је то у суштини само номинално повећање и када се мало загребе по површини у суштини се види да је ситуација далеко од ружичасте. Разлог је што имамо рекордну инфлацију која је у новембру премашила 15 одсто, а све је реално поскупело тридесетак процената”, истиче Ђурађ Јакшић.

Ипак, да подсетимо да су планом покрајинског буџета за 2023. најзначајнија улагања изградња новог објекта ОШ „Милош Црњански” и фискултурне сале у Гимназији „Лаза Костић“ у Новом Саду, наставак изградње спортске сале у Новом Кнежевцу и реконструкције стадиона у Зрењанину. Покрајинска влада ће финансирати реконструкцију „Каменице 1”, реконструкцију Клинике за урологију, Клинике за офталмологију, Клинике за максилофацијалну хирургију, Клинике за оториноларингологију и Клинике за пластичну хирургију у оквиру Универзитетског клиничког центра Војводине, затим Јединице интензивне неге и кардиохирургије на Институту за кардиоваскуларне болести Војводине у Сремској Каменици и Специјалне болнице за психијатријске болести „Свети Врачи” у Новом Кнежевцу. Новац је обезбеђен и за припрему техничке документације за доградњу Научно-технолошког парка и објекта студентског ресторана.

Обезбеђена су средства за почетак радова на уређењу и ревитализацији Алмашког краја, које заједнички финансирају Покрајинска влада и Град Нови Сад. Наставиће се улагање у реконструкцију Студија М и изградњу „Музеја 20 21“ у Новом Саду, а издвојен је и новац за завршетак Дома културе у Врбасу. Биће финансирана изградња фабрике воде у Темерину и реконструкција постојећих постројења у Беочину и Оџацима, као и изградња постројења за пречишћавање отпадних вода у Врднику. За обнову локалне путне мреже у АП Војводини планирано је улагање од две милијарде динара.

Извор: Политика

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА