Док се оптимисти кладе на то да ће се централне банке окренути смањењу каматних стопа, да ће Кина потпуно изаћи из изолације, а сукоб у Украјини утихнути, други су у потрази за ризицима који би могли да гурну тржишта у хаос.
"Блумберг" је саставио пет проблематичних сценарија са којима би догодине инвеститори могли да се суоче.
Укорењена инфлација
"Тржиште обвезница очекује да ће се инфлација прилично уредно вратити на своје место у наредних 12 месеци", рекао је Метју Мекленан, шеф тима за глобалну вредност у компанији "Фирст Игл инвестмент менаџмент".
То може да буде велика грешка јер постоји реалан ризик да раст плата и притисци на ланце снабдевања, попут виших трошкова енергената, подстакну раст потрошачких цена, рекао је Мекленан и додао да би то онда довело до пораста трошкова позајмљивања и самим тим рецесије.
"Фед није видео да долази инфлација и у покушају да се изборе против ње можда неће видети финансијску несрећу", рекао је Мекленан и додао да је "сасвим могуће да Фед потцењује ризик од финансијске катастрофе."
Посртање Кине
Кинеске акције скочиле су за око 35 одсто у односу на октобарски најнижи ниво после најава да се друга највећа светска економија отвара.
Ипак, постоји опасност да здравствени систем буде преоптерећен како број заражених буде растао, а економска активност да пропадне, наводи "Блумберг".
"Кривуља заразе у Кини ће расти и достићи врхунац само један или два месеца након Кинеске Нове године", рекла је Марчела Чоу, глобални тржишни стратег у "Џеј Пи Морган Чејсу".
Она очекује да ће земља успети да се поново отвори али упозорава да постоји ризик зависно од развоја ситуације са ковидом.
Опоравак кинеских акција и даље је осетљив и свака могућност пада економске активности смањила би потражњу на тржиштима роба, посебно за индустријским металима и гвозденом рудом.
Сукоб у Украјини
Главни стратег за глобално тржиште компаније "Нико асет менаџмент", Џон Бејл сматра да би директније укључивање НАТО у сукоб у Украјини и евентуалне санкције Москви које би уследиле, негативно утицали на међународна тржишта и економију.
Секундарне санкције против руских трговинских партнера, посебно Индије и Кине, појачале би ефекат тренутних ограничења у опасном тренутку за глобалну економију, сматра Вејл.
"То би био велики шок у снабдевању света у погледу хране, енергената и других артикала попут ђубрива, одређених метала и хемикалија", рекао је он.
Још алармантнији сценарио би била употреба тактичког нуклеарног оружја, што би једним потезом окончало пољопривредни извоз Украјине, пише "Блумберг".
— Дневне Новине Правда (@NovinePravda) December 29, 2022
Пад развојних тржишта
Многи инвеститори очекују да ће снага долара у 2023. опасти, али и цене енергената, што су два фактора која би ублажила притисак на тржишта у развоју.
Сваки неуспех у обуздавању инфлације упропастио би овај исход за тржишта валута, док је интензивирање сукоба у Украјини само један од многих ризика који би могли поново да дигну цене енергената у небеса.
"Можда ћемо имати још једну тешку годину за тржишта у развоју", рекао је Шејн Оливер, шеф инвестиционих стратегија и економије у компанији "АМП сервисиз". Висок или растући амерички долар би деловао негативно на земље у развоју јер многе имају дугове у америчким доларима, истиче Оливер.
Реприза ковида
Заразнији или смртоноснији сој ковида 19, или чак и садашње варијанте које се дуже задржавају, могле би поново да закрче ланце снабдевања, што би прерасло у инфлацију и успорило економску активност.
"Верујемо да би ово највише осетиле веће економије и оне које више зависе од трговине", рекла је Чоу из "ЏејПи Моргана".
За сада, она верује да ће вирус наставити да се повлачи и очекује да ће негативност на тржиштима бити више фокусирана на рецесију у САД и Европи.
ЗЕЛЕНСКИ ОБЈАВИО ФОТОГРАФИЈЕ БАХМУТА: Нема места које није обливено крвљу (ФОТО)
Извор: rt.rs