Председнику Русије Владимиру Путину треба судити као што је суђено некадашњем председнику СР Југославије Слободану Милошевићу, поручио је бивши командант НАТО-а у Европи и главни командант агресије на СРЈ 1999. године, амерички генерал у пензији Весли Кларк на панел дискусији "Шта је циљ подршке Украјини".
- Украјина трпи озбиљне губитке. Украјинци губе кључну инфраструктуру, користе своју енергију и индустријске и финансијске капацитете. Ми томе доприносимо - рекао је Кларк, позивајући да се Украјини испоручи оружје које, засад узалудно, тражи председник те земље Владимир Зеленски.
Кларк сматра да САД и Украјина имају различите циљеве, зато што Украјина жели да поврати изгубљену територију, док САД желе да избегну директан сукоб Русије и НАТО-а.
- Кина је у савезништву са Путином и посматрају реакције САД. Они виде како америчку администрацију плаше Путинове и Лавровљеве претње нуклеарним оружјем - додао је Кларк.
И зато је, наводи, важно испунити све захтеве Зеленског, а нарочито захтев да се Русима суди за ратне злочине.
- Запад није дорастао својој обавези да брзо оснује трибунал за ратне злочине. То би злочице привело правди. Када је дошло време да се осуди Слободан Милошевић, било је оних у Белој кући који су сматрали да би то могло да отежа ствари. Није их отежало, већ их је олакшало.
Први корак би требало да буде суђење Путину и руским генералима за ратне злочине. Потребан нам је активан и стваран трибунал који ће их осудити - навео је Кларк и додао да зна колико је такав поступак делотворан због исукства на Балкану деведесетих година прошлог века.
Каже да када је био командант НАТО-а за време конфликта на Балкану био је одговоран и задужен за тај сукоб.
- Особа са таквим задужењима мора да постоји и за сукоб у Украјини - сматра он.
Кларк је виша пута поновио да је "трагедија што Вашингтон не даје Зеленском све што тражи", и да САД морају да произведу више наоружања како би показале своју спремност да се супротставе Кини.
- Уколико Русија победи Украјину, нећемо моћи да држимо проблем Тајвана под контролом - закључио је Весли Кларк.
Победа Украјине није приоритет вашингтонске администрације зато што јој идеја о Русији након Путина ствара нелагоду. Они не знају шта ће са Русијом ако она изгуби рат, и шта би то могло да значи за Европу и државну везбедност Америке.
Помоћ Украјини је пре свега важна као припрема терена за будуће сукобе са Кином, рекла је на истој панел дискусији Дебра Кејган, некадашња званичница Министарства одбране САД и саветница Џорџа Буша млађег.
Она је истакла да Америка више не може да се прави да сукоб у Украјини није прокси рат.
- Ово јесте прокси рат. Победа Украјине је наша победа - поручила је Кејган.
На онлајн конференцији "Шта је циљ подршке Украјини" говорили су и пензионисани заповедници америчке војске у Европи, Филип Бридлав и Бен Хоџис.
И Филип Бридлав је, попут својих претходника, критиковао актуелну администрацију због тога што Кијеву не обезбеђује све типове оружја које тражи.
- САД морају да буду предводници како би остатак света, као по обичају, пратио - рекао је Бридлав.
Бивши командант америчких трупа у Европи Бен Хоџис оценио је да америчка администрација избегава да каже "желимо да Украјина победи" због традиционалног става да је Русија непобедива.
- Они заправо не верују да Украјина може да победи. Плаше се да би Русија могла да ескалира сукоб - рекао је он.
Онлајн конференцију организовала је организација САД-Украјина, а сви учесници дискусије чланови су америчког удружења "Пријатељи Украјине".
Украјина ће ускоро изгубити, од ње ништа неће остати
Извор: Новости