Најновије

Србија од сутра без руске нафте из нафтовода ЈАНАФ

И поред жеље да ЕУ санкцијама о забрани увоза црног злата из Русије казни Србију превидели су да наша земља одавно не зависи од увоза ове врсте нафте и да се НИС снабдева из Ирака.

Нафтовод (Фото: flickr)

Србији од сутра неће стизати руска нафта нафтоводом ЈАНАФ. То је последица петог пакета санкција које је Европска унија најавила у мају, а који се односи на увоз руске нафте компанијама које је ову врсту црног злата прерађују у својим рафинеријама. Иако је Европска унија на овај начин посредно желела да казни Србију будући да смо једна од малобројних земаља која Руској Федерацији није увела санкције због рата у Украјину, а поготово због чињенице да у Србији послује и руски Гаспромњеф, проблема у снабдевању неће бити.

Наиме, Србија ни до сада није зависила од увоза руске нафте, осим када је њена цена на берзи била повољнија, тако да лоше намере ЕУ према Србији неће имати за њих жељени ефекат.

Управо то потврђују и из Нафтне индустрије Србије НИС истичући да је приоритет ове нафте компаније очување стабилности на домаћем тржишту нафтних деривата. Тржиште је без обзире на све препреке ЕУ уредно снабдевено свим врстама горива.

– Као одговорна компанија НИС се за ова дешавања припремио након 5. децембра и обезбедио сигурну набавку сирове нафте имајући у виду да је у питању стратешка сировина за ову нафтну компанију. НИС нафту која није домаћег порекла допрема искључиво путем нафтовода ЈАНАФ и након 5. децембра неће бити могућа куповина руске нафте, већ ће бити настављена несметана куповина и транспорт црног злата пореклом из других земаља, потврдили су из НИС.

Ова нафтна компанија увози око три четвртине укупне количине нафте која се користи у преради, док једну четвртину чини нафта домаћег порекла. Највећи удео у укупном обиму нафте који увоз НИС већ годинама зауима нафта типа „Киркур” из Ирака и компанија не зависи од увоза руске сировине.

Примера ради, у току 2021. НИС је увезао око 20 одсто нафте руског порекла од целокупних потреба за увозом. Док је ове године тај проценат био нешто већи због повољнијих комерцијалних околности.

Важно је истаћи да је Рафинерија нафте Панчево једна од најмодернијих у овом делу Европе и у њој је омогућена прерада различитих типова нафте.

Да проблема у снабдевању нафтом неће бити потврдила је јуче и министарка енергетике Дубравка Ђедовић, истакавши да оваква одлука ЕУ неће нашој земљи представљати никакав проблем с обзиром на то да постоји алтернатива. Србија је и до сада увозила нафту из Ирака и Казахстана.

Извор: Политика

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА