Да се бирачи често везују за одређено име, пре за неку странку, није непозната чињеница и зато су предсенички избори ти који привлаче значајан део бирача јер се председник Србије бира непосредно, гласањем за конкретног кандидата. Зато и не чуди што је, како се избори ближе, све је више кандидата за председника, док се очекују и додатне кандидатуре.
- И код нас и у свету људи генерално имају ту персонализацију политике. Ми председника бирамо директно, и ти избори су генерисали највећу излазност. Такође и на парламентарним изборима могу носиоци листа да генеришу излазност - рекао је за Еуроњуз политиколог Бобан Стојановић.
Велики број оних који улазе у трку за мандат на Андрићевом венцу у Србији је пракса, али када су у игри и парламентарни избори, онда је та пракса још видљивија. Крајем прошле године била су позната само два председничка кандидата, а у претходних месец дана донете су нове одлуке и за сада је званично познато шест имена.
Странке прижељкују већу излазност
Иако су аналитичари раније за Еуронеwс Србија оценили да број председничких кандидата нужно не утиче на излазност, странке се надају да би иначе већа излазност на председничким изборима могла да повећа број гласача и промени резултат на парламентарним изборима у њихову корист.
- Нико неће причати о носиоцима листа и парламентарним изборима, причаћемо о председничким кандидатима, доминантна је прча ко ће бити у председничкој трци - рекао је Бобан Стојановић.
Осим тога, иако странке током кампање не штеде средства, надајући се успеху на изборима, председничка кандидатура може странкама донети додатни буџет за промоцију. Такође, промоција парламентарне листе олакшава читаву логистику кампање и лакше приближавање бирачима.
- Већина странака бира опцију да истакне свог председничког кандидата, иако су свесни да су шансе за други круг танке, из простог разлога што то доноси бољу видљивост на парламентарним изборима. Лакше је ићи у маркетинг, убеђујете бираче тако што ћете рећи и ко је ваш председнички кандида - објаснио је за Еуроњуз Србија Дејан Бурсаћ са Института за политичке студије.
Такође, он наводи да се странке боре за место у парламенту, што је значајно да њхов даљи рад, те да кандидатура за председника може бити један од механизама за постизање бољег резултата.
Кандидатуром за председника до бољег резултата
- Уласком у парламент странке остварују континуирано финасирање, медијску видљивост, добијају институционални начин борбе и обезбеђују живот партији до наредних избора. Стога је логично да употребите све механизме на располагању, а председнички кандидат је механизам који може да допринесе да листа оствари што бољи резултат и пређе цензус - каже Бурсаћ.
Управо из ових разлога, Бобан Стојановић даје примере странака и кандидата које се евидентно одлучују на овај потез како би увећали своје шансе за успех.
- Логично је што и Бошко Обрадовић води председничку кампању, а очекувано је и да се Борис Тадић кандидује, то је за њих као предводника политичких опција сасвим рационално. Те листе су на испод три одсто и шанса им је да имају председниког кандидата јер ће имати више простора за промоцију, више новца за кампању - навео је Стојановић.
Говорећи такође о актуелним примерима, истиче се одлука Социјалистичке партије Србије, као партнера Српске напредне странке, да подржи заједничког председничког кандидата, али да на парламентарне и београдске изборе изађе самостално.
Дачић би могао да буде највећи губитник
Бобан Стојановић тим поводом истиче да би "Ивица Дачић могао да буде највећи губитник избора, јер ће бити тешко водити кампању такве странке на парламентарним изборима без председничког кандидата".
Бурсаћ наводи и да се Социјалистичка партија Србије налази су специфичној ситуацији, као партнер највеће странке, СНС-а.
- За СПС, као и неке друге партије на власти важи друга логика. СНС-у је доминантан циљ и потеба апсолутна победа на оба нивоа, али пре свега да Александар Вучић победи у првом кругу. Зато је потебно спречити расипање гласова те су својим партнерима рекли да неће толерисати друге кандидате који би могли да одузму и мало гласова - казао је Бурсаћ за Еуроњуз Србија.
Уз то, још увек је неизвесно да ли ће неке опозиционе групације, као што је коалиција "Морамо" имати свог председничког кандидата, иако су већ објавили кандидате и листе за друге нивое избора.
Стојановић истиче да та коалиција размишља да ли ће имати председничког кандидата или ће подржати заједничког кандидата једног дела опозиције Здравка Поноша, како би се тај одређени број гласова ипак приписао једном кандидату.
- Због техничког вођења кампање морају да размишљају да ли је боље да имају и председничког кандидата - казао је Стојановић.
Такође, Дејан Бурсаћ наводи да би председнички кандидат ове коалиције значајно допринео видљивости и рејтингу коалиције на републичком нивоу.
- Они имају јако упориште у Београду, али имају проблем у остатку Србије те би председнчки кандидат помогао у том случају, с обзиром на то да имају листу за парламентарне изборе - рекао је Бурсаћ.
Извор: Еуроњуз