Стари играчи, стари терен, нова правила. Тако би могао да се опише поновни долазак на Балкан западних дипломата, виђених на овим просторима крајем 90-их. Међу њима су, између осталог и Габријел Ескобар, Џејмс О Брајен, Кристофер Хил.
То значи, објашњава председница Центра за спољну политику Сузана Грубјешић, да су нека питања на Западном Балкану остала незавршена, и да је потребан додатни напор да се регион "буквално угура" у европске или евроатлантске интеграције.
Новинарка Љиљана Смајловић каже да је у питању можда долазак људи који познају регион.
"Та политика на Западу, ми смо њу запамтили као лошу. На Западу на њу гледају са неком носталгијом, да је то време кад су они успешно све решавали и да можда кад би се они вратили, да би се ствари опет дотерале. Погледајте кадрове које они сада имају", указује Смајловић.
Изасланике одредиле и земље које их до сада нису имале
Специјалне изасланике за регион одредиле су и земље које их до сада нису имале. Стручњаци кажу - због јачања утицаја.
"Видите да је и нова немачка влада именовала, први пут, специјалног изасланика за Западни Балкан, а непосредно пре тога и изасланика Бундестага за Западни Балкан. Ради се и о намери да се смањи кинески и руски утицај и свих, како они зову, трећих актера на Западном Балкану како би се читав овај простор европеизовао", каже Грубјешићева.
Нови амбасадор САД у Србији, биће Кристофер Хил, близак администрацији председника Бајдена. Био је један од твораца Дејтонског споразума, специјални изасланик за Косово и Метохију током 1998. и 1999. године. Некадашњи амбасадор у Скопљу.
Међутим, Смајловићева истиче да је то сада други Кристофер Хил, који је као амбасадор у Ираку добро научио ту лекцију да постоје границе америчке моћи и да не можеш све да решиш ни бомбардовањем са великих висина, ни окупацијом других земаља, нити бруталним интервенцијама.
На повратак добро познатих лица у регион Западног Балкана не гледа се са одобравањем због пређашњих искустава.
Ипак, према оцени упућених, треба сачекати њихове прве кораке и, ако је могуће, пронаћи начин за сарадњу.
Извор: РТС