Најџел Фараж разговара са академиком са Џон Хопкинз Университи, САД (#John Hopkins University)
НФ И тако , шта сте закључили ? Тиме што сте нас држали даље једни од других , мора да смо умањили број преминулих током ове пандемије?
гост : Па наше студије су показале да затварања нису баш донели резултате, колико смо очекивали али смо узели у обзир све потенцијалне доказе који повезују затварања са смањењем броја преминулих од КОВИД и нашли смо да је просечни локдаун у Европи само смањио смртност за 0, 2 % , што није ни близу ономе што су нам обећали на почетку пандемије.
НФ И како ви то израчунавате? Како долазите до те цифре?
гост : Нисмо ништа израчунали. Погледали смо све студије које су сви истраживачи ..обавили и прикупили смо све њих и у суштини смо узели у обзир све грешке у њиховим проценама и да је грешка 2, 2 % тако да је то мршав ефекат а мислим да је објашњење тога зашто је ефекат тако мали што људи знају како да се брину о себи , да када је пандемија у земљи људи прилагоде своје понашање и откажу рођендане и журке и састанке и сигуран сам да сви слушаоци и ти ...на почетку пандемије и то је узроковало да стопе заражавања опадну чак иако нема локдаун-а.
НФ То значи да промене понашања људи који се не приближавају тесно уз друге људе јесте донело ефекте али Ваш аргумент је да су људи доносили сопствене одлуке о томе како да се понашају радије него да им држава каже шта да раде.
гост : Тачно. То ми мислимо . Нисмо то разматрали у нашој студији осим ефекта локдаун-а али када не будемо нашли ефекте, природно је расправити зашто то не видимо а видели смо пуно студија да су промене у понашању врло важне.
Извор: Правда/превод и адаптација angloworld translations
anglo.world.translations@gmail.com