„Данас је шеф НАТО-а… господин Столтенберг дао изјаву: `Ако иједан пројектил, један метак погоди конвој који … испоручује оружје Украјини, НАТО ће то сматрати окидачем за члан 5. Северноатлантског уговора“, рекао је Данилов током обраћања у украјинском парламенту.
Ни НАТО ни Столтенберг нису дали никаква јавна саопштења којима би потврдили или демантовали Даниловљеву тврдњу. Саопштење украјинског званичника долази дан након што је заменик руског министра спољних послова Сергеј Рјабков упозорио да ће Русија сматрати да су конвоји оружја који иду ка Украјини „легитимне мете“ руских снага. Рјабков није прецизирао да ли би конвоји могли да буду мете на територији Украјине или негде другде.
Члан 5. Северноатлантског уговора каже да ће се „оружани напад на једну или више“ чланица НАТО-а „у Европи или Северној Америци“ сматрати нападом на НАТО у целини и да ће захтевати одговор сваке од чланица блока, „ укључујући употребу оружане силе“.
Раније је Столтенберг потврдио да ће „сваки напад на било коју земљу НАТО-а, територију НАТО-а... покренути Члан 5” након посете летонској војној бази заједно са канадским премијером Џастином Трудоом и лидерима Шпаније и Летоније 8. марта.
Он је 9. марта такође рекао да је војни блок „одлучио да јасно стави до знања да сајбер напад може да изазове члан 5”. Столтенберг је, међутим, додао да НАТО „никада неће дати привилегију потенцијалном противнику да тачно зна где је тај праг“.
Раније је, упркос инсистирању Кијева, НАТО одбацио идеју о увођењу зоне забране летова изнад Украјине, указујући на чињеницу да би то довело до директне војне конфронтације између НАТО-а и Русије.
Руски председник Владимир Путин је 24. фебруара упозорио све спољне силе које би могле бити „у искушењу да се мешају“ у оно што Москва назива операцијом у Украјини да ће одговор Русије на такве акције бити „тренутни“ и да ће имати последице „невиђене у историји“. Четири дана касније, Русија је ставила своје нуклеарне снаге у високу борбену приправност.
Москва је покренула војну операцију великих размера са аргументом да је усмерена на демилитаризацију Украјине у име заштите народа две републике Донбаса које је Русија раније признала. Кијев је тај потез оценио као потпуно "неиспровоциран чин агресије" и да никада није планирао да нападне две републике.
О борби са нацистима за православни манастир читајте ОВДЕ.
Извор: РТ/Восток