Најновије

РУСКИМ Т-72 БРАНИЋЕМО НЕУТРАЛНОСТ СРБИЈЕ: Уместо застарелог тенка, добили смо неуништиву звер (ВИДЕО)

У касарни "Мија Станимировић" у Нишу приказано је крајем новембра 2020. године 11 од укупно 30 тенкова Т-72 МС укључујући и остала борбена возила које је Русија донирала Војсци Србије.

Фото: РИА

Оно што су припадници војске у непосредном разговору са председником Србије Александром Вучићем истакли је да је у питању високо софистицирана опрема и да је право задовољство руковати таквом опремом.

Вучић је том приликом исказао велику захвалност руском председнику Владимиру Путину на овој донацији, а такође је рекао да управо ова донација појачава борбену готовост Војске Србије, али и да чува њену неутралност. 

Том приликом се присутнима обратио и руски амбасадор Александар Боцан-Харченко који је изразио задовољство због пријатељства Србије и Русије и истакао да ће овакве помоћи бити још укључујући и борбено-оклопна возила.

- Наши тенкисти су задовољни, то сте могли да чујете од њих. Имају снажнију балистичку заштиту, експлозивно-реактивни оклоп. Имају боље управљање, бољу навигацију. Све им је неупоредиво лакше и верујем да ће то значајно допринети већој борбеној готовости и интерабилности наших снага – рекао је Вучић, а потом додао да је то у сваком случају значајан помак за нашу копнену војску као и претходно добијених 10 БРДМ 2.

 - Очекујемо још БРДМ-ова, очекујемо још тенкова, да додатно оснажимо нашу војску, као и идеју о војној неутралности која је постала део наше стратегије одбране и безбедности, део наших политичких уверења, јер сматрамо да је најбоље да сами чувамо своје небо да сами чувамо своју земљу и реке. Да будемо увек оспособљени за то – додао је Вучић. 

Он је нагласио да је идеја и циљ свега тога да војна моћ Србије буде снажан превентивни фактор за сваког ко би помислио да угрози независност и суверенитет наше земље.

Какви су то тенкови Т-72 МС?

Србија је од Русије добила донацију вредну око 75 милиона евра, а која се састоји од 30 оклопних транспортера БРДМ-2МС и 30 модернизованих тенкова Т-72 МС, док је у новембру 2020. године приказан први део ове донације, који се састојао од 11 тенкова Т-72 и 10 оклопних транспортера.

Тенк Т-72МС је модернизована варијанта тенка Т-72, док је БРДМ-2МС намењен за извиђање у свим борбеним операцијама на копну и води.

Историјски гледано, Т-72 је совјетски главни борбени тенк који је ушао у серијску производњу 1971. године. Овај дизајн упоређен са тенком Т-64 и Т-72 је служио као основа развоја тенка Т-90 и много других тенкова из разних земаља света: Пољска, Хрватска, Србија, Индија...

Хронолошки и дизајном Т-72 припада истој генерацији тенкова као амерички М60 Патон, немачки Леопард 1 и британски Чифтејн тенк.  Концепција тенка Т-72 иста је као код његовог претходника Т-64. Возило има трочлану посаду - место возача је у предњем делу оклопног тела, позиција команданта је у куполи десно од топа, док је нишанџија смештен лево од топа.

Српска наменска индустрија, на челу са компанојом "Југоимпорт СДПР" радила је на пакету развоја и модернизације Т-72 и то с јачим мотором, бољим системом комуникације, бољим експлозивно-реактивним оклопом (ЕРА) и сада  наша земља има укупно 65 тенкова Т-72МС уз претходне ремонтоване тенкове и ове из руске донације, док их на пример Хрватска има само три које су у ствари стари ЈНА тенкови са ознаком М-84, што у великој мери указује на надмоћ наших снага у односу на комшије.

Подсетимо, некадашња ЈНА је од СССР-а купила мањи број Т-72 тенкова, па је на темељу њих почела производњу на сопственом тенку, М-84 који је био копија Т-72 с бољом техником (систем за циљање, електроника, јачи мотор, побољшани оклоп итд.). 

Упркос томе што је М-84 произведен у више од 600 примерака, ЈНА (добила око 300) је ипак оформила неколико јединица с тенком Т-72 и они су у великој мери били активни током ратова на подручју бивше Југославије. Дакле у питању је главни борбени тенк (МБТ), који је произведен у СССР-у по дизајну Картсев-Венедиктов. Тенк је развијен на темељу Т-62.

За почетак развоја овог оклопњака узима се 1970. година, а произвођач истог је руска војно индустријска компанија "Уралвагонзавод". Производња је почета 1974. године и није престајала до данашњих дана. Укупно је произведено више од 25.000 примерака. Користи се активно од 1974. године, када је и направљен први тенк овог типа.

Дужина тенка је 6.9 м, ширина 3.6 м, висина 2.2 м, маса тенка износи 41 тону. Поседује композитни оклоп. Наоружан је глаткоцевним топом калибра 125 мм/Л80, то је главно наоружање, док у секундарно наоружање спадају митраљез ПКМТ 7,62 мм, противавионски топ НСВТ или ДСХк 12,7 мм. 

Топ од 125 мм има 42 рунди пуњења тј, граната, док ПКТ митраљез од 7,62 мм има 2.000 рунди пуњења, а митраљез од 12,7 мм око 600 пуњења муницијом.

Покреће га дизел мотор В-12 од 780 КС (582 кW). Максимална брзина коју овај тенк може да постигне је 75 километара на сат. Тежак је 19 тона уз досег од 450 км, док са спољашњим тезервоарима за гориво може достићи и до 600 км.

Тенк опслужује трочлана посада састављена од команданта тенка, возача и нишанџије, односно топџије. Тенк је учествовао у бројним војним сукобима у целом свету,посебно у Азији и Африци, али и током ратова деведесетих на просторима бивше Југославије. Користио га велики број земаља и ентитета широм света, углавном на подручјима Азије, Европе и Африке.

Припадници Војске Србије су имали прилику да модернизоване тенкове Т-72 МС "Бели орао" тестирају на војним полигонима "Пештер" и "Пасуљанске ливаде" у оквиру војне вежбе "Муњевити удар 2021" када су изводили тактичко борбена гађања из оклопних возила и тенкова.

Посаде тенкова и пешадијске снаге су усавршавали том приликом тактичке процедуре и акције у офанзивним и одбрамбеним вежбама независно и у садејству са осталим снагама Војске Србије. Тада је отварана ватра и из тенковских митраљеза од 7,62 мм и 12,7 мм.

Овај велики војни маневар спроведен је у садејству 63. падобранске бригаде и 72. бригаде за специјалне операције Војске Србије уз подршку Ратног ваздухопловства и противваздушне одбране Војске Србије.

Подсетимо, Војска Србије је током прошлогодишње напетости на Косову и Метохији послала из Рашке ка административној линији управо ове тенкове добијене из руске донације Т-72 МС. На друштвеним мрежама тада су осванули снимци колоне тенкова који иду ка прелазу Јариње.Тенкови Т-72 МС  су овог пута били опремљени новом оптиком и најсавременијом борбеном опремом који су им додати у Русији.

Јединице Војске Србије у гарнизонима Рашка и Нови Пазар били су тих дана крајем септембра прошле године у повишеној борбеној готовости, а држава је на тај начин послала јасну поруку да се више неће поновити погром српског народа на КиМ.

Том приликом је и министар унутрашњих послова Александар Вулин изјавио да су Министарство унутрашњих послова са својим јединицама и Војска Србије спремни да одговоре на сваку ескалацију, али и да ће учинити све да до сукоба не дође и да све остане мирно.

Војска Србије формираће нову јединицу у оквиру 250. ракетне бригаде за противваздухопловна дејства која ће бити одређена за пријем новог ракетног система FK-3 из Кине. Више о томе сазнајте ОВДЕ.

Извор: srbijadanas.com

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА