Додаје и да већ две године албанско-косовска граница „престаје постојати“, те да је то „прошло у потпуној тишини“.
За Н1 Неwсроом са критичким освртом коментарисао је горућа питања на хрватској и глобалној сцени, преноси Коссев.
На Косово се кратко осврнуо у контексту рата у Украјини и Путинове политике. Тврди да је Молдавија, а не Пољска, сада кључно место и критикује новинаре због „штреберског“ односа.
„Они имају територију на којој би могао доћи у директан дотицај с руским трупама. Ако буде даље сукоба, неће ићи у Пољску, него у Молдавију, јер она није у НАТО-у. Нико не размишља шта ће бити с Молдавијом и Румунијом, има ли ту могућности за уједињавање. Истовремено, већ две године албанско-косовска граница престаје постојати и то је прошло у потпуној тишини. Косово је међународно-правно гледано темељни преседан. Путин се позвао на Косово код Крима и сад се то стално врти. Опростите, али ви сте прекршили начела споразума који смо имали у Хелсинкију и онда се ствари окрећу на све стране“, казао је Пуховски, додајући:
„То не оправдава Путина, на Косову се догодило нешто да је то такав злочин да се напросто то није могло издржати више у истој заједници, ту исто нема спора, али нико не извлачи консеквенце да каже – добро, то је био специфичан тренутак из тих и тих разлога, него се одмах каже, то је нешто друго".
Професор Пуховски забринут је и због примитивизације друштва на глобалном нивоу са ратним стањем у Украјини. Као пример наводи скидање делова Чајковског, уз додатну опаску да се ради чак о уметнику украјинског порекла, налик ситуацијама ’45-46-48. године када се забрањивао џез, односно „империјалистичка музика“.
„Рат примитивизује друштво. Сви су проблеми једноставни, али су нерешиви, нема комплексних проблема, то је да -не, остати-преживети, убити-не убити. Зато ме брине та фокусираност на ратна питања”, казао је.
П дешавањима у Мариупољу прочитајте ОВДЕ.
Извор: Косово онлајн