Бившој секретарки МУП-а Дијани Хркаловић јуче је почело суђење по оптужбама да је, између осталог, саботирала истрагу против Вељка Беливука за убиство Властимира Милошевића крајем јануара 2017, случај познатији као „убиство на шинама” – по томе што је жртва упуцана у центру Београда на трамвајским шинама.
Када је Беливук ухапшен у фебруару те године, полиција му је одузела телефоне и послала их на вештачење. Извештај о томе шта је нађено у њима, међутим, годину дана је стајао у полицијској фиоци – задржан је по наређењу Дијане Хркаловић, тврди тужилаштво.
Због овога тужилац који је водио истрагу убиства Милошевића није могао на време да сазна шта је било у њима. Извештај је напослетку послат тужиоцу и суду – када је суђење Беливуку већ стигло до самог краја.
Недељник НИН данас је објавио детаље овог извештаја о вештачењу Беливукових телефона, док је КРИК дошао до порука које је Беливук са свог телефона размењивао са некада утицајним човеком у полицији, жандармом Ненадом Вучковићем Вучком, који је раније био у емотивној вези са Хркаловић.
Управо преко Вучковића, показују извештај и поруке, одвијала се комуникација између криминалаца и Хркаловић, која је у то време била најмоћнија особа српске полиције и очигледно имала утицај над Беливуковом групом.
У једној поруци полицајац Вучковић каже Беливуку: „Стрпи се, молим те. Ево и Дијана те моли”, а он му одговара: „Нема шта ко мене да моли брате – шта год треба”, пише у порукама до којих је дошао КРИК.
И Хркаловић је имала своје шефове, наводи се у извештају који је објавио НИН, али они нису именовани у порукама.
„Зна она (Хркаловић). Зна шеф. Зна главни шеф. Али нема дана да ми неко пет пута не каже од њих да те држим под контролом да не урадиш ништа. И мораш да се сабереш. Полако“, једна је од порука коју је Вучковић послао Беливуку.
У порукама до којих је дошао КРИК спомиње се и „Ацика“ што је надимак Александра Видојевића познатог и као Аца Рошави, бившег Беливуковог сарадника који се дружи са Данилом Вучићем, сином председника Србије.
Осим њега, спомиње се и извесни „Андреј”, али нема других података који указују ко је тачно у питању. У исказу који је недавно дао тужилаштву, Беливук је говорио о председниковом брату Андреју Вучићу као неком ко утиче на дешавања на трибини, али се из порука које поседује КРИК не може закључити да ли говоре о њему.
У извештају, чије је детаље објавио НИН, помиње се и низ других личности, попут тужиоца Првог основног тужилаштва у Београду Љубомира Ђорђевића, председника Вишег суда у Београду Александра Степановића, припадника Безбедносно-информативне агенције Петра Лубина, полицајца Ивана Станојчића.
Беливук је, како се наводи, комуницирао и са особама за које се тврди да су из криминогене средине – између осталих, Александра Дабића наводног сарадника Дејана Стојановића Кеке и Луке Медића, за којим су расписане две потернице, пише НИН.
„Зна главни шеф“
Почетком октобра 2016. Вучковић и Беливук договарају навијање за утакмицу, па му полицајац саопштава да га је опет звао Андреј и да је „недеља јако битна“. Он напомиње и да ће за недељу добити „добру част“, на шта Беливук каже да не тражи ништа, али да „ако буде, деле равно“.
Вучковић пише Беливуку да има спремне карте за утакмицу – по 150 за источну и јужну трибину, а овај му одговара да ће по карте за југ послати Курту или Ацику, што су надимци чланова његове групе Немање Срећковића и Александра Видојевића.
Вучковић му каже: „Само види шта можеш да решиш да се не пева. Јако је битно“.
Полицајац и Беливук разменили су поруке и 14. октобра, неколико сати после убиства Беливуковог шефа Александра Станковића званог Сале Мутави. У тренутку дописивања, Беливук се налазио у полицији на испитивању у вези са овим догађајем.
„Брате пре 3 сата смо завршили и још ме држе… Не знам, већину су пустили само сам ја ту можда и Меда (надимак члана групе Дарка Ристића)“, јавља Беливук.
„Знам. Стрпи се молим те. Ево и Дијана те моли“, одговорио му је Вучковић, према порукама до којих је дошао КРИК.
„Нема шта ко мене да моли брате, шта год треба“, одговара Беливук.
Вучковић затим шаље Беливуку слику.
„Брате не делује ми на слици исти. Знам да је Стева, али не знам“, каже Беливук, а Вучковић каже да ће му убрзо стићи још једна слика.
У овим порукама највероватније говоре о припаднику супарничког шкаљарског клана Стевану Стаматовићу. Он се, како је раније писао КРИК, доводио у везу са Станковићевим убиством, а и сам је ликвидиран у Атини у јануару 2020.
Након Станковићевог убиства Беливук се, пише у извештају који је објавио НИН, распитивао о власнику кафића у близини места где се десила ликвидација. Вучковић га моли да се смири и да не прети никоме, види се из њихове преписке коју су водили седам дана након убиства.
„Случај Аркана који је био држава није решен никако другачије него улицом. Да се правосуђе питало још би се сви шетали Београдом живи“, одговара му Беливук и тражи „да пита Д за остале начине да се реши.“ Особа коју ословљавају са Д је, како пише НИН, Дијана Хркаловић.
„И да ти кажем само још ово пошто ми је Д рекла да не бринем онај дан, кунем ти се да се не бојим никог ни секунде и да сам спреман као и брат што је био. Онај говор није измишљен, ми смо се стварно спремали на ово“, пише Беливук Вучковићу касније истог дана.
„Зна она. Зна шеф. Зна главни шеф…“, одговара му Вучковић и додаје: „Имамо јаке позиције брате. Имаш мене у десет људи сам у полицији, а ту сам ти на услузи нон-стоп и знају да смо заједно. Ако смо паметни само не може да нас добије нико на пољу трибине и наших послова.“
Мало стрпљења за Вукотића
У новембру 2016. Беливук се код Вучковића распитује и да ли је тачно да је у Босни и Херцеговини ухапшен Јован Вукотић, вођа шкаљарског клана са којим је ова екипа била у рату. Вучковић му одговара: „За Вукотића није тачна инфо, али стрпљења мало и око њега.“ Вукотић је ухапшен две године касније у Турској и изручен Србији у којој је осуђен због лажног пасоша. По одслужењу казне, изручен је Црној Гори, а од прошле године је у бекству – управо због сумњи да стоји иза покушаја Беливуковог убиства.
Везе у правосуђу
Извештај који је објавио НИН открива и да је ова група комуницирала са људима високопозиционираним у правосуђу.
Преписка се односи на период када се против Беливука и његовог сарадника Дарка Ристића водио поступак јер су у априлу 2016. године на паркингу испред стадиона Партизана пребили обезбеђење Милоша Вазуре, директора фудбалског клуба Партизан. Догађају је присуствовао и Станковић, али није учествовао у пребијању.
Беливук и Ристић су са Првим основним тужилаштвом у Београду склопили споразум о признању кривице и добили годину, односно годину и 10 месеци кућног затвора. Извештај који је објавио НИН показује да Беливуку ни ова казна није одговарала и да је екипа потегла везе како би је одложила.
У извештају пише да се из Вучковићевих разговора „може закључити да је Вучковић имао контакте са Љубомиром Ђорђевићем, тужиоцем Првог основног тужилаштва у Београду са којим је завршавао могућност одлагања издржавања казне ношења наногице за Беливука“.
Вучковић пише да ће видети са „Љубом тужиоцем и Д“.
Према извештају, Вучковићу је у овом случају наводно у сусрет изашао и Александар Степановић, председник Вишег суда у Београду.
„Што се тиче Беливука и Ристића, чекају позив Првог суда за издржавање, а онда иде као за Салета процедура за одлагање”, пише у поруци коју је Вучковић послао Беливуку, наводи НИН.
Станковићу је, како је раније открио КРИК, суд 12 пута одлагао одлазак у затвор на који је осуђен због трговине дрогом.
„Адвокат поднесе молбу за одлагање због: уговора о раду који траје до јануара на грађевини или било где, жена треба у децембру да им се породи, лече се од нечега итд. Ако Први суд одбије, онда шаље адвокат жалбу Вишем суду и Виши суд ће да прихвати. Ово ми је све Степа јутрос рекао“, написао је Вучковић у поруци.
У извештају, како је објавио НИН, су цитиране и поруке које су Беливук и Вучковић размењивали поводом годишњице хрватске полицијско-војне акције Олуја 5. августа 2016. договарајући организовање скупова. Беливук га пита за паролу коју ће носити, а Вучковић му прво одговара: „Питаћу шефа“, па касније: „Сутра ујутру се виђам са Небојшом, па ћу и њему рећи“.
Не објашњава се ко је „шеф“ ни ко је Небојша. Тадашњи министар полиције је Небојша Стефановић, али се из порука не види да је тачно то он. На предлог Беливука „Догодине у Книну“, Вучковић одговара: „Дајте нешто интересантније. И вређајте усташе слободно.“
Беливук је ухапшен и фебруару прошле године и оптужен као вођа групе која је извршила пет убистава, док се води истрага против њега за још четири убиства. Вучковић није ни саслушан о везама са Беливуком и другим члановима његове групе.
Извор: КРИК