Најновије

Београдски избори решиће се пре мистерије 9.000 несталих листића

Упркос томе што се у прелиминарним резултатима београдских избора појавила мистериозна бројка од више од 9.000 несталих гласачких листића, што према наводима опозиције баца велику сумњу на цео изборни процес, ово ће моћи да се разјасни тек после коначних резултата, а тада ће вероватно бити и касно за било какво разјашњење.

Фото: Јутјуб

Социјалдемократска странка, која тврди да је и највише оштећена на овим изборима у Београду услед бројних неправилности, указала је да постоји велики раскорак у броју изашлих бирача и броју листића који су избројани у кутијама.

СДС је остала испод цензуса, према прелиминираним резултатима, јер јој недостаје свега око 1000 гласова за мандате у београдском парламенту, а са друге стране око девет пута више гласова је мистериозно нестало.

Како су навели из ове странке, на овим изборима било је укупно око 30.000 неважећих гласачких листића и листића који нису убачени у гласачку кутију. Од тога, само неубачених гласачких листића је 9.693, а на прошлим изборима тај број износио је 347, према наводима СДС.

То би значило да је више од девет хиљада гласачких листића изнето са гласачких места.

Павле Димитријевић, заменик програмског директора ЦРТА, каже за Данас да је ова бројка врло чудна и да треба сачекати коначне резултате гласања и објаву свих података како би се искључила могућност грешке у обради и уношењу података из записника.

– Треба звати ГИК да се провери тај број. То су и даље незванични подаци, можда се поткрала грешка у статистици што се већ раније дешавало. Морамо да сачекамо да се заврши цео изборни процес па да се бацимо у анализу тих података – нагласио је он.

Бојан Клачар, програмски директор ЦеСИД-а, о овом необичном податку говорио је раније за портал Нова.рс истичући да не види ниједно рационално објашњење сем да су људи листиће понели са собом, убацили у канту за смеће или исцепали.

“Ту могућност не искључује закон, ни правила о раду бирачког одбора. Људи могу да не убаце листић из различитих разлога. Први разлог може бити нека врста тихог бојкота тих избора, жеља да се искаже нека врста револта или политичког незадовољтсва политичком понудом. Други разлог је да они на тај начин жели да пошаљу поруку незадовољства у најширем смислу те речи радом бирчаког одбора.

Коначни резултати београдских избора још увек се чекају али то вероватно неће дуго трајати с озбиром да у вези са поновљеним гласањем на шест бирачких места које је одржано у два различита дана, опозиција није поднела приговоре.

Према подацима које је објавила ЦРТА, нису изјављени приговори на поновљено гласањена четири бирачка места 16.априла, а није било приговора ни на гласање поновљено на два бирачка места у четвртак, 21. априла.

Након изборног дана 3. априла, опозиционе листе поднеле су ГИК-у поднеле 381 приговор на неправилности. ГИК је прихватио два приговора, док је остале одбио или одбацио, па су опозиционе странке поднеле жалбе Управном суду на донета решења. Управни суд је одлучивао о 264, од којих је 15 усвојено чиме су окончани процеси пред Управом судом.

Извор: Данас

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА