Најновије

БРИТАНСКИ МЕДИЈИ: Финансијски сектор Русије се опоравља

Руски приходи од нафте и гаса су „апсолутно монструозни”, наводи британски лист позивајући се на процену ИИФ да је Русија у марту зарађивала више од милијарду долара дневно.

Руске рубље (Фото: Pixabay)

Иако се опоравак руске рубље погрешно користи као доказ да Русија излази на крај са санкцијама Запада, постоје знаци да се финансијски сектор те земље опоравља после почетног шока због увођења казнених мера Москви, пише лондонски „Фајненшел тајмс”.

Британски лист наводи да економисти Института за међународне финансије Елина Рибакова и Бенџамин Хилџенсток, исправно указују да скок вредности рубље не би требало никога да изненади. Увоз је знатно опао, каматне стопе су удвостручене, уведена је оштра контрола капитала, а Русија продајом нафте и гаса наставља да акумулира приходе из иностранства.

Руски приходи од нафте и гаса су „апсолутно монструозни”, наводи „Фајненшел тајмс”, позивајући се на процену ИИФ да је Русија у марту зарађивала више од милијарду долара дневно, што ће јој, ако не буде промене у продаји тих енергената, помоћи да надокнади део девизних резерви централне банке, замрзнутих од Запада.

Иако су операције руске централне банке у вези са девизним резервама ограничене због санкција, Русија би због високог суфицита требало да буде у стању да поврати „изгубљене резерве” у релативно кратком временском периоду, преноси лист наводе ИИФ.

Делује да се и руски банкарски сектор стабилизовао, након што су грађани подигли велику количину новца са рачуна у првим данима после руског напада на Украјину, наводи се.

ИИФ закључује да ће Запад, ако жели да задржи притисак на Русију, а нарочито ако жели да га појача, морати стално да проширује санкције, на пример избацивањем више руских банака из међународног система плаћања СВИФТ, наводи лондонски дневник.

Следећи велики корак, међутим, био би ембарго на извоз нафте и гаса, који стручњаци ИИФ процењују као могућ, додаје лист, преноси Бета.

Аналитичари Фајненшел тајмса верују да су вероватни следећи кораци даље пооштравање санкција руском финансијском сектору, уз потенцијално искључење додатних руских институција из система СВИФТ.

Они наводе и да је све мање вероватно да ће противљење ембаргу на увоз руских енергената, које је и даље прилично велико у многим европским земљама, моћи да се одржи дужи временски период ако се појаве нови докази о руским ратним злочинима у Украјини.

О ратним дешавањима у Украјини прочитајте ОВДЕ.

Извор: Политика

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА