Наиме, у случају да Русија престане да испоручује обогаћени уранијум америчким енергетским компанијама, онда би Сједињене Државе могле да се суоче с проблемима у раду реактора, пишу научни сарадници Центра глобалне енергетске политике Колумбијског универзитета Мет Боуен и Пол Дабар у чланку за амерички "Хил".
"То би могло да доведе до гашења реактора, с обзиром на то да атомска енергија чини више од 20 одсто капацитета у неким деловима земље, а цене електричне енергије ће скочити чак и изнад данашње инфлације“, наводи се у чланку.
Аутори подсећају да су многи реактори у САД и Европској унији произведени у Русији која им испоручује и компоненте. У случају да се конфликт Москве и Запада настави, онда ће многе нуклеарне електране бити принуђене да обуставе рад.
У чланку се наводи да се у том случају може догодити да у региону не буде довољно капацитета у односу на тражњу потрошача.
По мишљењу новинара, како би се изашло из ове ситуације, потребно је да се обнови рад конверзионе фабрике у САД, која дуги низ година није радила, мада она не може да ради пуним капацитетом без помоћи владе. При томе, уранијум још треба да се обогаћује, а за то је неопходно да приватне компаније изуче стратегију проширења производње и технологија како би замениле руске испоруке, закључује се у материјалу.
Како подсећа Спутњик, Европска унија је због специјалне операције Русије у Украјини објавила да је усвојила шести пакет санкција Русији, којим је предвиђено и постепено увођење ембарга на увоз руске нафте.
Украјинци су данас поново гранатирали Руску Федерацију. Снимке можете погледати ОВДЕ.
Извор: rs.sputniknews.com