„У Немачкој многи сматрају да већина земаља подржава Украјину, али то је далеко од истине“, пише аутор чланка Стефан Ост.
Како је приметио, антизападни блок који представља БРИКС шири свој политички и економски утицај.
Док Западно оријентисана Г7 представља популацију од 771 милион људи, више од три милијарде живи у седам земаља које се супротстављају Сједињеним Америчким Државама и Европи, истиче се у тексту.
Аутор сматра да ће економске везе БРИКС-а ће само јачати.
„Русија је постала главни добављач ђубрива за Бразил који је са своје стране други извозник меса у свету. На руским путевима расте број кинеских аутомобила, а индијски ланци супермаркета отвориће своје филијале у овој земљи“, наглашава аутор.
Истовремено, ове државе уједињује и одбацивање идеје супериорности и западних вредности, закључује аутор текста.
Прошле недеље завршен је 14. самит БРИКС-а којим је председавала Кина. Самиту су присуствовали председник Русије Владимир Путин, индијски премијер Нарендра Моди, председник Бразила Жаир Болсонаро и председник Јужне Африке Сирил Рамафоса. Самитом је председавао кинески председник Си Ђинпинг.
Кинески министар спољних послова Ванг Ји је средином маја рекао да кинеска страна предлаже да се покрене процес проширења БРИКС-а. Према његовим речима, то ће помоћи да се демонстрира отвореност и инклузивност организације, одговори на очекивања земаља у развоју, повећа репрезентативност и утицај организација и пружи већи допринос очувању мира и развоја.
Извор: Спутњик