Како је рекао разговараће се о свим темама које су од интереса за српске пријатеље и истакао да је цена гаса вец́ конципирана у разговору Вучића са председником Русије Владимиром Путином.
"Разматрац́емо и питање Косова. Став Русије о томе је познат. Преговори морају бити засновани на Резолуцији 1244, а Русија подржава став и одлуку која је прихватљива за српски народ. Наравно, заинтересовани смо и да чујемо српске планове у наредном периоду полазец́и од актуелних прилика у свету", рекао је Лавров.
Говорећи о Минском споразуму и договор о формирању ЗСО постигнут између Београда и Приштине, Лавров је рекао да је ЕУ, која је била посредник и у једном и у другом случају показала да нема кредибилитет.
"Ако се сетимо како се развијала ситуација око Косова, онда 2013. године још прије него што је потписан Мински споразум о Украјини, она иста ЕУ прогласила је као још једну своју победу успех у постизању договора између Београда и Приштине о стварању Заједнице српских општина на Косову, која је предвиђала право на употребу матерњег језика, право на аутономију у локалној самоуправи и право да има посебне економске, социјалне и културне везе са Србијом. Практично, све је то исто. И у једном и у другом случају посредник је била ЕУ. У оба случаја је ЕУ доказала да нема кредибилитет, не може да поштује договор и нема никакву жељу да убеди, у случају са Србијом - Приштину, а у случају са Донбасом - Кијев, да испуњавају своје обавезе”, закључио је Лавров.
Упитан да прокоментарише то што се у јавности све чешц́е говори о изјави руског председника Владимира Путина у којој је повезао питање Донбаса и Косова и да се Србија због тога налази невероватним притиском, као и да ли то значи одустајање од подршке Србији што сугеришу поједини медији, чак и у Србији, руски министар каже да провокатора има свуда.
"Ради се о томе, како ја схватам, о изјави председника Путина која се тиче пресуде Међународног суда правде о законитости једнострано проглашене независности Косова. Чуо сам када је председник Вучиц́ говорио о томе. Мислим да је то неспоразум", рекао је Лавров.
Он даље наводи да је независност Косова била проглашена 2008. године и да се тада нису водиле никакве борбе и да је постојала Резолуција Савета безбедности УН 1244 чију су примену косовски лидери категорички одбијали. Подсећа да је бивши фински председник Марти Ахтисари у име УН водио преговоре између Београда и Приштине да би се та иста Резолуција испунила.
"Понављам још једном да није било никакве претње по становништво Косова ни по суседне области Србије. Преговори су могли да се наставе али уместо тога Ахтисари је изненада рекао да морају да постигну договор у одређеном временском периоду. Чим је то рекао, косовски Албанци су престали да учествују у преговорима. Проглашена је независност", рекао је Лавров.
Подсећа да се Међународном суду УН с молбом да да мишљење о легитимности тог процеса обратила Влада Србије у августу 2008. године.
"Нас су молили да подржимо то обрац́ање. Мишљење које је дао Међународни суд иницирао је Београд, тадашња влада Србије. Запад је активно пропагирао и поздрављао, ми нисмо исказивали никакве емоције“, рекао је шеф руске дипломатије.
Када је у питању Украјина, истакао је да је све почело "давно, у најмању руку 2014. године када су, упркос гаранцијама Француске, Немачке и Пољске, које су подржале договор постигнут између тадашњег предсједника Украјине и опозиције, ујутро следећег дана након потписивања документа неонацисти и ултрарадикали преузели власт у Украјини, а Немачка, Француска, а и цела ЕУ заједно са њима, једноставно показали своју беспомоћност и слабост".
Додао је да се то наставило када су "неонацисти, који су освојили власт у Украјини, 2. маја у Одеси спалили 50 људи и 2. јуна, када су украјинске оружане снаге и борбена авијација бомбардовали центар Луганска и друга места на истоку земље".
Лавров каже да је Мински споразум из 2015. године био шанса да се очува територијални интегритет Украјине, те да не би било разлога за одбрану Донбаса када би овај споразум био испуњен.
"У случају са Минским споразумом, још је занимљивије зато што је тај договор био одобрен од стране Савета безбедности Уједињених нација и без обзира на то ЕУ је пљунула на њега и погазила исто као Америка. Они су све радили како би подстицали кијевски режим у погледу његових русофобских активности", тврди Лавров.
Лавров каже да је Запад прећуткивао оштрину проблема у Украјини и да се створио утисак да се у овој земљи пре 24. фебруара ништа није дешавало, а током година саботирања Минског споразума убијено је 14.000 цивила.
Истиче да је испуњење Минског уговора годинама саботирано те је, "уместо пружања права коришћења руског језика у Донбасу, кијевски режим забранио и руско образовање, медије, у културу и књижевност и истовремено законодавно подстицао неонацистичку теорију и нацистичку праксу, укључујући стварање одговарајућих батаљона и јачање ових симбола који су, у ствари, такорећи прославили хитлеровску Немачку".
О новом албанском нон-пејперу прочитајте ОВДЕ.
Извор: Косово онлајн