Како је Херсерхорн каже, председник Француске предложио је формирање новог типа европске политичке заједнице са земљама које деле вредности и географски припадају ЕУ и да би Велика Британија након Брегзита могла да буде укључена у ову структуру, али у тој изјави су изостављене земље региона Западног Балкана које дуго чекајучланство у ЕУ.
Новинар "Политика" наглашава да Албанија и друге земље кандидати морају да буду "паметни" и да се одупру свакој алтернативи, ако ЕУ не гарантује да то није само изговор за даља одлагања.
Херсенхорн истиче да Француска није била снажан промотер брзог чланства земаља кандидата Западног Балкана.
Као најбољи пример, он наводи кашњење које је изазвала француска влада, ометајући будуће проширење ЕУ и изазивајући сложене промене у процесу придруживања, у смислу кандидатура за чланство.
"Једноставно не знамо какав ће ефекат имати Макронове идеје. Сличну идеју изнео је и председник Европског савета Шарл Мишел, али он нема овлашћења над тим. Одлуку доноси 27 шефова држава и влада у Европском савету", рекао је Херсенхорн.
Како додаје, остаје нејасно како би Европска унија могла да понуди тој "заједници" комбинацију свих споразума.
"Још увек је нејасно зашто би Велика Британија након изласка из ЕУ желела да буде део такве заједнице или како би таква заједница могла да постоји без давања бенефиција за чланство у Уједињеном Краљевству минус обавезе плаћања буџета и друге правне одговорности", истакао је Херсенхорн.
Како Велика Британија уништава ЕУ, прочитајте ОВДЕ.
Извор: Косово онлајн