Најновије

Додик: Шмита из БиХ треба депортовати – по закону који се бави странцима

„Дејтонски споразум познаје позицију високог представника и његово особље, касније је то покушало да се наметне као питање које је везано за ОХР који у институнационалном смислу нема никакве надлежности и њега треба затворити“, изјавио је Додик новинарима у Сарајеву након сједнице Предсједништва БиХ.

Додик је истакао да поново засједа нека неформална група која себе назива Савјетом за спровођење мира, а они ничим нису изабрани, они су самоизабрани и свим својим саопштењима покушавају да наметну одређена понашања.

„Поставили су пред БиХ неријешива питања у прошлости и довели до тога да је БиХ упала у институционалну агонију. Када се буде писала историја видјеће се да су они били значајан реметилачки фактор путу ка стабилности у БиХ“, истакао је Додик.

„Приједлог буџета БиХ већ идуће седмице може бити усвојен“

Приједлог буџета БиХ данас ће бити упућен у оба дома Парламентарне скупштине БиХ и он већ идуће седмице може бити усвојен, а тиме и реализована средства за изборе, изјавио је Додик.

Он је напоменуо да је министар финансија и трезора у Савјету министара Вјекослав Беванда покушао да се усвоји одређена одлука по налогу Кристијана Шмита, али да то није разматрано јер није био приједлог Савјета министара.

Он је рекао да усвајање буџета није реферисање на захтјеве и одлуке Кристијана Шмита који себе лажно представља да је високи представник.

„Очигледно да није имао стрпљења и да је по налогу неких својих шаптача покушао да у правни и финансијски систем БиХ унесе неред“, истакао је Додик и додао да се одлуком Предсједништва БиХ све доводи у институционални ред и удовољава захтјеву Централне изборне комисије.

Споразум са Британијом штетан, Додик потегао витални национални интерес

Српски члан Предсједништва рекао је данас да је споразум о трговини и сарадњи с Великом Британијом штетан за БиХ и да се због тога позвао на витални национални интерес.

„Имам осјећај да у подређени положај ставља БиХ и у том погледу, пошто је то други пут на одлучивању, ја сам гласао против и потегао витални национални интерес“, рекао је Додик новинарима након сједнице Предсједништва БиХ.

Он је појаснио да ће то питање бити упућено Народној скупштини Републике Српске и да вјерује да ће га Народна скупштина одбацити.

Додик је рекао да Република Српска не доживаљава Велику Британију као пријатеља, јер постоје оправдане сумње да понуђени споразум не третира равноправно субјекте у споразуму.

„Зато не можемо дати сагласност на тај споразум“, закључио је Додик.

Друга два члана Предсједништва доприносе додатном краху спољне политике

Српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик рекао је да је прије расправе о буџету одржана редовна сједница Предсједништва БиХ, да је предложио четири тачке дневног реда, али да су то друга два члана Предсједништва одбила чиме су допринијели ширењу институционалне агоније у БиХ и додатном краху спољне политике БиХ.

„Прва допуна је била да Предсједништво овласти Савјет министара да приступи иницијативи `Отворени Балкан`, јер видимо да та иницијатива која већ функционише између три земље даје доста добрих ефеката у погледу кретања људи и робе и у том погледу БиХ не треба да трпи и да треба да буде дио те регионалне иницијативе, али нажалост друга два члана Предсједништва се нису сложила да то буде на дневном реду“, напоменуо је Додик.

Он је додао да су тај закључак одбили и да тај приједлог није ни уврштен у дневни ред сједнице.

Додик је предложио да Шефик Џаферовић буде разријешен дужности предсједавајућег Предсједништва БиХ због чињенице да злоупотребљава позицију предсједавајућег.

„Предсједавајући Предсједништва је техничка функција и не прави разлике између осталих чланова Предсједништва, јер је Предсједништво колективни орган и предсједавајући нема никаква додатна овлаштења него што имају друга два члана и у том погледу не може да узурпира спољну политику“, рекао је Додик.

Он истиче да је Џаферовић својим понашањем срушио спољну политику БиХ јер није поштовао Устав БиХ, није поштовао Пословник ни досадашње праксе, тако да је сам, без одлуке Предсједништва БиХ, лажно представљајући то као одлуке Предсједништва, преносио своје ставове и тиме срушио спољну политику БиХ која у овом тренутку апсолутно не постоји.

Додик је навео да ће шира образложења своје четири тачке бити доступна јавности за сат времена.

Он је истакао да се Џаферовић није придржавао закона, Устава ни Пословника и да своје ставове лажно представља као ставове Предсједништва БиХ.

„Не може се имати повјерења у вршење дужности Џаферовића као предсједавајућег Предсједништва БиХ“, нагласио је Додик.

Он је напоменуо да ни Џаферовић, ни Комшић нису прихватили да се то уврсти на дневни ред сједнице.

„Ја ћу то поново предложити јер сматрам да ће, док се ствари не доведу у ред, неред који Џаферовић прави као предсједавајући не може да прође без реакција“, поручио је Додик.

Нагласио је да је предложио да Предсједништво осуди као неуставне и нелегитимне одлуке Кристијана Шмита који себе представља као високог представника, а који је ударио на уставни поредак и буџетски систем БиХ и да се према њему предузму мјере кривичне одговорности.

Он је предложио да то учини Предсједништво, али да ни тај приједлог није уврштен на дневни ред сједнице.

„Чињеница је да Савјет безбједности УН није именовао никога за високог представника. Чињеница је да та функција не постоји, да лице које се представља као високи представник нема легитимитет Савјета безбједности, а поред тога потпуно је промашен и изопштен из Анекса 10 гдје пише да стране потписнице Анекса 10 треба да утврде ко је високи представник“, напоменуо је Додик и додао да га само релевантном резолуцијом потврђује Савјет безбједности УН.

Додик је нагласио да се све то дешавало без те двије ствари које су предвиђене, те да је Кристијан Шмит у, како је оцијенио, криминалним радњама и да покушава да уноси неред у БиХ.

„На тај начин он додатно дестабилизује уставни поредак у БиХ и сматрао сам да Предсједништво треба да потврди да не постоји високи представник јер није именован резолуцијом Савјета безбједности и није изабран од чланица потписница Анекса 10 и да су ништавне све његове радње, да треба кривично да одговара и да буде удаљен из БиХ сходно поступку који је предвиђен за странце који урушавају уставни поредак у БиХ“, рекао је Додик.

Он је нагласио да је предложио те три тачке, али да оне нису прихваћене да се о њима расправља.

Додик је од Предсједништва БиХ тражио да се у односу на сукоб Русије и Украјине предложи да се Предсједништво огласи као једини овлаштени орган и Уставом утврди своје политике, да констатује да је Предсједништво једино мјесто гдје се те одлуке могу доносити, те да све оно што је подузето у прошлости огласи ништавним.

„Данас имамо ситуацију да су неки неодговорни појединци негдје на глобалном и мултилатералном нивоу наводно давали неке сагласности, а за то није постојала одлука Предсједништва БиХ. Камуфлажа у томе не помаже јер очигледно да БиХ показује своју спољну политичку неозбиљност на начин како приступа том питању“, нагласио је Додик.

Он је подсјетио да је Народна скупштина Републике Српске разматрала то питање, дефинисала неколико важних закључака и да сматра да су они добри и за остале у БиХ.

„Потврђујући европски пут БиХ, потврђујући наш захтјев за тим да се рат што прије заустави, потврђујући наше опредјељење за поштовање мира, потврђујући потребу да се све то мировним разговорима заврши, одбацујући могућност да будемо сврстани на било коју страну важних глобалних играча који покушавају да придобију мање земље за своје потребе, сматрам да је најбољи став за БиХ да у овоме сукобу не буде ни на једној страни“, истакао је Додик.

Он је навео да није лако ни једнима, другима, ни трећима у БиХ , да је очигледно да су симпатије у БиХ једних према Русији, једних према Украјини, једних према Западној Европи, а једних према Америци, те да конфузија у односима те врсте треба да се ријеши када би постојао јединствен став да се тим питањима у БиХ уопште не бави.

„Та моја образложења нису била довољна да друга два члана Предсједништва ставе то на дневни ред, него су с гнушањем одбацили такве иницијативе“, напоменуо је Додик.

Он је оцијенио да су тиме допринијели „ширењу институционалне агоније у БиХ, додатном краху спољне политике БиХ“.

„Ово је била прилика да ту спољну политику вратимо у оквире редовних процедура и да покушамо да се представимо као озбиљан субјекат, али тога није било“, закључио је Додик.

Зеленски је лагао, колико заиста Украјина губи војника дневно сазнајте ОВДЕ.

Извор: sveosrpskoj.com

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА