Галијашевић је истакао да БиХ шаље и људе који у већини случајева наоружани одлазе из БиХ на украјинско ратиште, о чему се не изјашњава ниједна безбедносна структура.
Он је подсетио на објављене информације пре нешто више од месец о одласку око 167 држављана БиХ на ратишта у Украјину, додајући да је тај податак сада увећан за више од 100 бораца.
Галијашевић је додао да је сигурно да БиХ има искуство и знање у трговини оружјем и војне опреме и наоружавању парамилитарних формација, јединица, терористичких група и организација, а начин илегалног пребацивања преко граница је у БиХ од раније познат.
Он указао да, када је реч о спољној трговини и уопште о међународној трговини оружјем, БиХ као и друге земље, има неколико нивоа надзора, а ниједан не функционише.
- Ти нивои надзора подразумевају мишљење Министарства одбране и документацију коју припрема Министарство спољне трговине, ставове обавештајно-безбедносних структура о такозваној крајњој дестинацији, оцену Министарства иностраних послова о томе да ли се у подручју у које се шаље наоружање и војна опрема води рат и да ли би то могло да буде искориштено за дестабилизацију, међуетничке и неке друге сукобе - изјавио је Галијашевић.
Галијашевић је истакао да БиХ учествује у илегалном наоружавању Украјине, које је и противзаконито и са становишта локалног законодавства, а посебено са становишта међународног права.
- Дакле, не може се слати оружје у подручја која су захваћена ратом, али пошто то ради читав западни свет и крши отворено и јавно, онда и БиХ као један протекторат, као војна и терористичка база НАТО пакта на Балкану шаље и учествује у свему томе - истакао је Галијашевић.
Галијашевић је додао да није само реч о неколико хиљада тона заосталог оружја из протеклог рата које је необезбеђено, врло лоше чувано у магацинама у којима практично обезбеђење ради до 15.00 часова, а после тога су ти објекти необезбеђени.
Он је истакао да се највећи магацини налазе од Сарајева до Коњица, а из њих је заостало оружје из протеклог рата већ на путу према или је стигло у Украјину.
- Наменска индустрија која производи практично пројектиле највећих профила за хаубице, која је искључиво под контролом бошњачке власти у Сарајеву, није под контролом заједничких институција, него Министарства индустрије и енергетике у Влади Федерације БиХ - навео је Галијашевић.
Према његовим речима, не постоји контрола безбедносних структура нити Министарства одбране над овом делатношћу која је искључиво војно-техничке природе, односно над производњом наоружања и војне опреме и у том смислу слање наоружања константно иде под заштитом НАТО пакта.
- БиХ је кроз сарајевску политику, затим поједине међународне институције, команду НАТО пакта, `високог представника` прогласила Русију за непријатеља и ушла у рат са том земљом, шаљући оружје у рату противничкој страни. То је ризичан потез и он ће коштати сигурно БиХ и Бошњаке, који се неће питати како ће се Русија договорити са Америком нити ЕУ, а поготово се неће питати сарајевске власти - истакао је Галијашевић.
Он је упозорио да ће тај договор бити врло неповољан по будућност БиХ, а о томе у Сарајеву не мисле док шаљу оружје.
- Злоћудна политика СДА не може да буде другачија, то је странка просто таквих принципа. Иза ње стоји "Муслиманско братство" које је Алија Изетбеговић кроз Младе муслимане довео. Бошњаци нису неки муслимани, њима је ћаба негде у Лондону, понекад и у Бриселу, а некада у Вашингтону. Дакле, од њих је управо све ово и очекивано - закључио је Галијашевић.
О смртној казни за плаћенике у ДНР прочитајте ОВДЕ.
Извор: СРНА