У ноти је исказано разочарање и наведено да Србија доследно истиче неопходност поштовања статусно неутралне позиције ОЕБС-а према Косову и Метохији на састанцима и догађајима ОЕБС-а, у документима ове организације, раду на терену, укључујући посете Приштини званичника и представника ОЕБС-а.
Упркос томе, указано је да су ови принципи упадљиво прекршени током посете председавајућег Збигњева Рауа Приштини, јер је дозвољено да се састанци представника приштинских власти са Рауом представе као државна посета.
У ноти се подсећа и да Резолуција 1244 Савета безбедности Уједињених нација остаје једини правни оквир за присуство и активности ОЕБС-а на Косову.
На то је пре три дана указао и шеф српске дипломатије Никола Селаковић приликом посете Збигњева Рауа Београду.
"На нашој територији имамо две мисије ОЕБС-а једна је у Београду, друга у Приштини. Влада подржава рад мисије на КиМ као најуверљивијег статусно неутралног присуства, чији се рад базира на Резолуцији 1244", рекао је Селаковић на заједничкој конференцији са Рауом.
Србија је исказала протесте и прошле године када је Швеђанка Ан Линде, као председавајућа ОЕБС-а, прекршила статусну неутралност ове организације када се приликом посете Приштини са председницом Вјосом Османи сликала испред косовске заставе, као и када се генерална секретарка ОЕБС-а Хелга Шмид састала са Аљбином Куртијем и Османи у њиховим кабинетима у којима су биле истакнуте заставе.
О непознатој књизи о страдању Срба прочитајте ОВДЕ.
Извор: Косово онлајн