Рок за конституисање новог сазива Скупштине Србије истиче за мање од две недеље - 4. августа.
Председник Скупштине Србије Ивица Дачић рекао је, гостујући у Дневнику РТС-а, да се тај датум рачуна од дана када је РИК усвојио завршни извештај о изборима, то значи да је он 30 дана од тог момента, истиче 4. августа.
Каже да ни посланици ни било ко у Скупштини не сноси одговорност зато што је дуже трајао период утврђивана изборних резултата, избори су се понављали на више изборних места.
"Рокови су такви да је то само још та обавеза коју имам као председник Скупштине - да закажем конститутивну седницу. Имајући то у виду, та седница ће бити одржана или крајем недеље или почетком наредне недеље", рекао је Дачић.
Према његовим речима, тек тада почиње рок за формирање владе, 90 дана од момента констируисања скупштине.
"По Пословнику о раду Народне скупштине, заказујем седницу и у припреми те седнице позваћемо поредставнике изборних листа на договор око рада на тој седници, то ће бити у неколико наредних дана", каже Дачић.
Седницом председава најстарији посланик, то је Владета Јанковић, ако он не може или не жели следећи најстарији посланик је Верољуб Стевановић.
У председавању му помажу четири најмлађа посланика из четири највеће изборне листе. То су са листе Александра Вучића Никола Бокан, са листе Маринике Тепић Павле Грбовић са листе Ивица Дачића Дуборвака Краљ и са листе НАДА Јелена Богдановић.
Најстарији посланик председава док се не изабере председник Скупштине.
"По закону што се тиче верификације мандата, најмање две трећине посланика, се сматра конституисањем скупштине", појашњава Дачић.
Када ће бити изабран председник скупштине
Додаје да је конституисање завршено када та тачка прође на дневном реду а то је на самом почетку седнице.
Следећи део седнице је избор председника, потпредседника, генералног секретара.
Одговарајући на питање да ли ће то бити завршено у истом дану Дачић каже да је то питање за политички договор, то је питање за парламентарну већину, да ли ће то већ сада бити донета одлука или ће се сачекати.
Може да се деси и на овој седници, ако постоји договор ко ће то бити и које ће странке чинити парламентарну већину, указује Дачић.
У наредном периоду конкретни разговори са СНС-ом
Одговарајући на питање да ли је део већине, Дачић каже да је лето и да су то теме веома важне за медије па се може прочитати ко ће шта бити у новој влади.
"Као човек са великим искуством знам да оно штпо се пише у медијима то сигурно неће бити. Када је реч о парламентарној већини имали смо разговоре са председником Републике и заједнички смо изразили задовољство због резултата које смо остварили за 10 година заједничке сарадње", напомиње Дачић.
Ти резултати су важни и на државном питању и на питању економније и финансија, у том смислу сам као лидер СПС изразио спремност да даље сарађујемо, каже Дачић.
"Заједно смо изразили позитиван став о ономе шта смо радили и начелно смо изразили спремност да на основу заједничких циљева, а не на основу неке рачунице, јер од 2014. године се сарадња није заснивала на томе да ли смо потребни, него је важно да постоји политичка стабилност у Србији", каже он.
Договор је да се у наредном периоду конкретно разговара са представницима СНС-а о модалитетима сарадње, подвукао је Дачић.
Све што се пише у новинама да ћу бити на неким функцијама није тачано, разговора на ту тему није било, појаснио је Дачић, додајући да се свашта писало.
Ко саставља Владу Србије, сазнајте ОВДЕ.
Извор: РТС