Упитан да ли то значи да није безбедно правити нуклеарне електране у Србији, имајући у виду да Србија није безебедно подручје и да нас је НАТО већ бомбародовао, те да ли се могу бранити у ратним условима, казао је:
- И у мирнодопским условима је заштита тешка, а камоли у ратним. Ту заштите нема. Читави терени ће бити контаминирани – упозорио је он.
Како је рекао, Француска која производи 80 одсто електричне енергије из нуклеарних електрана, зависник је од нуклеарног горива, највише из Малија, Узбекистана, Казахстана и Русије.
- А Мали, колико видимо сада контролишу Руси, па се може десити да имаш нуклеарну електрану, немаш нуклеарно гориво, па нећеш ни то производити. У задњих неколико месеци било је неколико акцидената на старим реакторима у Француској, само то се сакрива од јавности – открива др Шкобаљ.
Он је парафразирао мађарског премијера Виктора Орбана, рекавши да је Европска унија „пуцала себи у плућа“, а све, како је навео, због политике коју јој је „наметнуо Велики Брат преко Атлантика“.
Шкобаљ је установио да је Србија непоуздан партнер, и да је зато добила уговор на свега три године по повљним ценама гаса и то за само две трећине гаса потребног гаса, док је Мађарска, како је истакао, уговор добила на 15 година.
- Русија никад није инсистирала на овако високим ценама гаса. Она је прделагала да то буду дугорочни уговори са ценом око 500 долара за 1.000 метара кубних, али су ови мешетари дошли и рекли да гас буде на тржишту и тако је дошло до дивљања цена. Рекли су да тржиште само регулише цене, и ево, видите како регулише. Мислили су да нокаутирају Руску Федерацију, а нокаутирали су сами себе – закључио је саговорник Хелмкаста.
Он је изнео податак по питању нафте да Руси имају зараду ако је продају по 40 долара по барелу, Американци за 55 долара, а Саудијци за 20 долара по барелу.
Говорећи о недостатку угља у Србији, објаснио је да то што добијамо угља из Црне Горе јесте „кап воде у мору“.
- Нама треба дневно 50.000 тона, а из Црне Горе увозимо 500 тона дневно. То је један посто. Они не могу дати више. Не можемо да користимо угаљ из Бановића у БиХ, јер је превелика топлотна моћ, па ће сви котлови изгорети. Јер су они пројектовани за угаљ који имамо у Колубарском басену. Једина помоћ нам је да се концентришемо хитно на откривке угља у Колубари – казао је Шкобаљ.
Он је навео и да се планира увоз милион тона угља од Кинеза, а да ли се ради о препродаји, будући да је Кина и сама велики увозник угља, није знао да каже.
Како је рекао, једини начин да пребродимо кризу је да обезбедимо већи увоз гаса, како бисмо производили струју у гасним електранама које треба градити.
Он је рекао да ћерка Мадлен Олбрајт и Весли Кларк планирају да на КиМ граде две термоелектране инсталисане снаге два пута 1.000 мегавата.
- Те ће се електране отплатити за годину и по, до две године. Угља има, Албанци јефтина радна снага, и нема проблема, јер ће се струја продавати као алва, јер је веома скупа. А ми смо предали комплетан енергетски систем Косова и понашамо се као да сарађујемо са другом државом, а не са својом – критичан је др Шкобаљ.
Он је рекао да Американци не би могли да граде те електране да нисмо предали Газиводе, јер се вода користи за хлађење.
- Једна електрана од 300 мегавата захтева 36.000 кубних метара воде на сат. То је капацитет Београдског водовода. То је циљ – предај Газиводе, да би они могли да праве те електране. А ту су они ушли и даље у Србију, а не само на Косово. И они могу након ових 2.000 мегавата у даљој фази да праве још 2.000, дакле 4.000 хиљаде мегавата, а ми од тога, не да немамо ништа, него имамо штете – констатовао је Шкобаљ.
Извор: Правда