Руски ратни бродови су пловили дуж италијанске обале све до Анконе.
Драгоне каже да је адмирал Аурелио Де Каролис, чим су руски ратни бродови ушли у Јадранско море, мобилисао најближе јединице.
Фрегата Бергамини пратила је руски разарач "Адмирал Трибутс", а фрегата "Марћеља" крстарицу "Варјаг". Стално су их надлетали морнарички авиони П72, па је стигла и фрегата "Либећо".
Постсовјетска Русија држала је у Медитерану, каже Драгоне, све до 2015. године само један ратни брод.
- Затим су уз знатна улагања обновили сиријску луку Тартус, у којој су од 2017. добили концесију на пола века, претварајући је у важну базу. Прошле године у Медитерану било је десетак јединица. Кретале су се јужно од Кипра, где су лежишта нафте и гаса, и наравно где су биле вежбе НАТО. Сада, с обзиром на украјинску кризу, имају моћну поставу, са чак двадесет бродова - каже адмирал.
Он истиче да је Путин 31. јула "потписао документ у којем Медитеран назива стратешким подручјем".
- Биће веома насртљиви на Блиском истоку и у Африци, где желе да створе базу у Судану. Покушаће поново да се покрену у Египту, Либији и Алжиру. Руска позорност више није само на источном Медитерану, већ и у средишњем. Због тога, након догађаја у Јадрану, наредио сам промену наше поморске сигурносне поставе. Операција "Сигурно море" сада је постала "Сигурни Медитеран" а наше патролирање се проширило не само на зоне најближе Италији: то је једини начин да се контролише ситуација - каже адмирал.
На Медитерану су, према његовим речима, "извори снабдевања Москве, јер је северна Африка подручје које Руси желе да дестабилизују и морамо се покренути да то спречимо. Од обалних држава до Сахела руска активност је позната и показаће се с већим интензитетом у надолазећим годинама."
Драгоне има искуства још из хладног рата и тврди да је сада ситуација напетија.
- На Средоземљу је стално надметање. Нема више старе идеје мира. Прелази се са надметања у кризу, која прети прерастањем у сукоб - каже он.
Адмирал је подсетио да су се у априлу две руске подморнице приближиле НАТО флоти у Јонском мору, али су их италијанске фрегате уочиле од првог дана.
- Држали смо их у сонару десет дана, а онда је француска јединица заменила нашу. У подморницама чују наше сонаре који их "пингују" и тако оцртавају: схватили су да не могу измакнути контроли, па су отишли.
Наглашава да никад није било несрећа и демантује да су Руси блокирали Отрант.
- Трговински промет ни у једном трену није био угрожен.
За руске потезе на Јадрану каже да је то "прилично рутинска активност".
- Руси су патролирали, "испипавали" поставу америчке флоте и процењивали како реагује. Био је ту шпијунски брод "Василиј Татишчев", задужен за анализу радарских фреквенција. Пратили смо их и проучавали њихове потезе. То су ситуације у којима није јасно ко кога уходи."Држимо се подаље како бисмо испитали радарске емисије, али често смо стизали и на неколико стотина метара. Послали смо и подморницу Лонгобардо, која је чувала то подручје. Опазивши да није оцртана сонаром, отишла је много ближе. Фотографије снимљене перископом показују колико је била близу руским јединицама - рекао је он.
О масовном тровању руске војске на фронту прочитајте ОВДЕ.
Извор: Вечерње новости