Трамп у тужби, поднетој у понедељак федералном суду у Вест Палм Бичу на Флориди, тражи и да му америчко Министарство правде достави детаљан списак предмета које је Еф-Би-Ај одузео из његове куће у Мар а Лагу током претреса 8. августа, као и да му истражитељи врате све оне који прекорачују оквире налога за претрес, преноси Ројтерс.
„Не може се дозволити да политика утиче на спровођење правде... Спровођење закона се не може користити као оружје у политичке сврхе”, наводи се у Трамповом поднеску, пренео је Танјуг.
Понекад се у веома осетљивим случајевима, од стране суда може именовати посебан управник, најчешће пензионисани судија или адвокат, који ће проћи кроз заплењене материјале и обезбедити да истражитељи не прегледају заштићене информације, преноси Ројтерс.
Тако је током Еф-Би-Ај претреса домова Трампових бивших адвоката Мајкла Коена и Рудија Ђулијанија, канцеларија америчког тужиоца на Менхетну затражила именовање специјалног управника, наводи британска агенција.
Претрес Мар а Лага од 8. августа представља значајну ескалацију у једној од многих федералних и државних истрага са којима се Трамп суочава, и које се односе на време проведено на функцији, као и на његово приватно пословање.
Након што су бивши амерички председник пожалио у медијима да је овај претрес политички мотивисан, амерички државни тужилац Мерик Гарланд затражио је од суда да објави уређену копију налога за претрес и признанице о имовини у којима се наводе одузети предмети.
Америчка влада је пронашла више од 300 поверљивих докумената у Мар а Лагу, укључујући материјале ЦИА, Агенције за националну безбедност и Еф-Би-Аја, известио је у понедељак Њујорк тајмс, позивајући се на више извора обавештених о том питању.
Претрес Еф-Би-Аја је део федералне истраге о томе да ли је Трамп незаконито уклонио документе када је напуштао функцију у јануару 2021, након што је изгубио на председничким изборима од демократског кандидата Џозефа Бајдена, преноси Ројтерс.
Током претреса, Еф-Би-Ај је запленио 11 фасцикли поверљивих материјала, од којих су неки означени као „строго поверљиво”, што је највиши ниво поверљивости резервисан за најстроже чуване информације о националној безбедности САД и којима се може приступати само у посебним државним објектима, наводи британска агенција.
Извор: Медији