Премијер привремених институција тзв. Косова Албин Курти својски се потрудио да изазове најтежу кризу на северу Космета и то му није пошло за руком, али се претходних дана испоставило да је додатно распламсао политичку кризу у самој Приштини. „Аутогол” са слањем наоружаних специјалаца на север и административне прелазе Јариње и Брњак, због одлуке о регистарским таблицама и личним картама коју је потом морао да одложи, могао би скупо да кошта Куртија лично, али и да знатно ослаби позиције Приштине. Првог августа, непун дан пошто су се због одлука његове владе у четири општине на северу КиМ огласиле сирене за ваздушну опасност, а локални Срби поставили барикаде на административним прелазима Јариње и Брњак, Приштини су стигле неповољне вести и од појединих земаља Европске уније и НАТО-а – Шпанија и Грчка наговестиле су још чвршћу намеру да не признају самопроглашену косовску независност.
Није на одмет подсетити да је у ноћи између 31. јула и 1. августа Курти под притиском САД, Квинте и ЕУ одложио примену одлука за 30 дана. Због свега тога се нашао на удару опозиције, али политичка препуцавања, сасвим оправдано, остала су у сенци порука Шпаније и Грчке, а тичу се става о непризнавању. Шпански премијер Педро Санчез, боравећи у Тирани, на заједничкој конференцији за штампу с албанским премијером Едијем Рамом, рекао је да сматра да је проглашење независности Косова једнострано, да представља кршење међународног права, тако да то Шпанија не може прихватити.
Санчез је ово изјавио у контексту евроинтеграција региона, а навео је да је нормално да постоји неслагање између две пријатељске земље као што су Шпанија и Албанија, што у овом случају значи, како је рекао, неслагање у вези с Косовом. Истог дана, током посете Вијетнаму, министар спољних послова Грчке Никос Дендијас, и то баш коментаришући дешавања на КиМ, поручио је да су потребни опрез и поштовање међународног права и рекао да ће Атина учинити све да олакша Београду и Приштини да реше несугласице.
Како за „Политику” објашњава искусни дипломата Зоран Миливојевић, изјава шпанског премијера потврђује да Мадрид нема намеру да промени став по питању признања косовске независности, а напомиње да се томе придружила и Грчка. „Изузетно је важно из простог разлога што доводи у питање стратегију групе у самој Европској унији која врши притисак на тих пет земаља и то чини и у овој последњој резолуцији Европског парламента с тим позивом да тих пет земаља промене став”, истиче Миливојевић.
Указује и на то да су Шпанија и Грчка у последње време биле предмет спекулација као могућност да од њих почне промена става. „Ово што је Санчез потврдио дефинитивно говори да не треба очекивати да ће те земље да промене став. То доводи у питање и ситуацију у ЕУ, имајући у виду наступ немачког канцелара Олафа Шолца у Приштини када је чврсто био на позицији да признање треба да буде обострано и да прича око Косова треба да се заврши признањем од стране Србије”, каже Миливојевић. Наводи да то показује да ове земље нису подлегле притиску. „Не треба очекивати да ће на нивоу ЕУ у догледно време доћи до усаглашавања те позиције и до промене става ових земаља. Групација око Зелених и око либерала који се за то залажу нема никакве шансе за успех”, истиче наш саговорник.
И Санчез и Дендијас говорили су о кршењу међународног права, што је, сасвим очекивано, узнемирило Приштину. То потврђује и изјава потпредседника косовске скупштине и посланика Демократске партије Косова Енвера Хоџаја, који у тамошњој јавности слови за активног и искусног политичара. „Косово је до јуче имало златну прилику да добије признање пет земаља чланица ЕУ, због стратешког пада Русије и изолације Србије. Став у Тирани шпанског премијера и грчког министра спољних послова у Вијетнаму против признања независности коначно је на дуже време сахранио историјски замах и шансу”, навео је Хоџај на „Фејсбуку”, преноси портал „Косово онлајн”, и додао да је њихов „лажни аргумент” лицемерје и само у служби Русије и ЕУ. Закључио је да је време пред њима време усамљености и неодговорности Куртијеве владе.
Миливојевић напомиње да Хоџајева порука има спољнополитичку димензију и одржава реалну ситуацију, али има и унутрашњи сегмент, а то је напад на Куртија и његову политику. „То је покушај да се с те позиције доведу у питање његова влада и политика у вези с преговорима са Србијом и за решавање косовског питања преко дијалога и преко ЕУ. Стратегија да се преко промене става ових пет земаља испослује пробој Косова на потврди државност убудуће преко ЕУ с могућношћу да се кандидује за ЕУ, Савет Европе и све што Курти покушава, на неки начин, пада у воду”, каже Миливојевић.
Све ово, наводи, показује да је стратегија потврде косовске државности пала на најниже гране и да је неодржива, а да све што Србија ради и оно што је радила с политиком отпризнавања и са аргументима који су на снази има пуну потврду и производи ефекте. „Начин на који је Шпанија наступила директно је на линији онога што су ставови и аргументи Србије у вези с КиМ. За нас је посебно важно то што је Санчез афирмисао међународно право и нешто што одудара од америчке стратегије у овом тренутку, повезане с правилима и доктрином која подразумева правила, а не поштовање међународног права у пуном смислу. Афирмација међународног права за нас је од капиталног значаја”, оцењује Миливојевић.
Показало се да без Србије нема решења
Оно што ради Курти више не одговара ни западним центрима моћи, оцењује Миливојевић и додаје да реакција САД, први пут на овај начин, показује да Куртијева политика нема пуну подршку у Вашингтону. Сматра да све ово не значи да ће се САД одрећи Косова и подршке косовској државности, али им начин на који Курти то жели да спроведе, очигледно, не одговара. „Показало се да не може без Србије и да су Срби чврсти у ставу да неће дозволити ништа насилним путем, што би довело у питање њихову позицију и опстанак на тим просторима. Показало се и да су се међународне околности промениле: српска позиција је сасвим друкчија, и да је глобални контекст ипак присутан у целој причи”, истиче Миливојевић. Курти спроводи своју политику и нема намеру да то мења, а како оцењује, он ће бити још радикалнији у покушају да ту политику спроводи, али одговорност је сада на Вашингтону и Квинти.
Шта Приштина може да предузме против Срба, сазнајте ОВДЕ.
Извор: Политика