Висока комесарка Уједињених нација за људска права и бивша председница Чилеа Мишел Башеле, која је у мају посетила Кину, објавила је извештај само неколико минута пре истека четворогодишњег мандата, након што се суочила са критикама појединих дипломата и организација за заштиту људских права због наводно "меког става" према Кини.
Канцеларија УН за људска права је у свом извештају на 48 стра навела да су озбиљно прекршена људска права" у Синђангу, у оквиру примене владине стратегија за борбу против тероризма и екстремизма.
"Обим арбитрарног и дискриминаторног притварања припадника ујгурских и других претежно муслиманских група може представљати међународне злочине, посебно злочине против човечности", саопштила је Канцеларија УН.
Препоручују кинеској влади да предузме хитне кораке за ослобађање свих притворених у центрима за обуку, затворима или притворским објектима.
"Постоје веродостојне индиције о кршењу репродуктивних права кроз принудно спровођење политике планирања породице од 2017. године", саопштила је Канцеларија УН.
Наводе и да недостатак владиних података отежава доношење закључака у пуном обиму.
Кина: Фарса заснована на лажним информацијама
Кинеска мисија у Женеви описала је извештај као "фарсу" коју су планирале Сједињене Државе, западне земље и антикинеске снаге на основу лажних информација и предрасуда.
Говорећи уочи објављивања извештаја, кинески амбасадор при Уједињеним нацијама у Њујорку Жанг Џун рекао је да је Пекинг више пута изразио противљење, као и да УН не би требало да се меша у унутрашње ствари Кине.
"Сви знамо, тако добро, да је такозвано питање Синђанга потпуно измишљена и политички мотивисана лаж и да је њена сврха да дефинитивно поткопа стабилност Кине и да опструира развој Кине. Не мислимо да ће то донети било какво добро било коме, то једноставно подрива сарадњу између Уједињених нација и државе чланице", рекао је Жанг новинарима у среду.
Организације за заштиту људских права већ дуго оптужују Пекинг за злостављање Ујгура, претежно муслиманске етничке мањине која броји око 10 милиона припадника у западном региону Синђанг, укључујући масовну употребу принудног рада у логорима.
Сједињене Америчке Државе оптужиле су Кину за геноцид, али је Кина одлучно демантовала оптужбе.
О инциденту на Тајвану прочитајте ОВДЕ.
Извор: Ројтерс