Хил је изразио личну наклоност према премијерки Србије Ани Брнабић, истичући да га је њен говор на данашњој конференцији посебно гануо.
Поручио је да насиље, вика и "тешке речи" нису начин да се изражавају људски ставови, већ да се сва питања о различитостима могу решити договором и међусобном толеранцијом.
- Како би свет опстао морамо да имамо више поштовања једни према другима - закључио је Хил.
Објаснио је да без њеног одобрења и потписа није било могуће да се манифестација Недеља Европрајда одржи у српској престоници и нагласио да се у томе огледа њена визија да Србија треба да буде демократска држава, у којој сви грађани имају једнака права.
Хил је рекао да није очекивао да ће манифестација Недеља Европрајда бити реализована у Београду, с обзиром на то да је Србија земља у транзицији и тренутно се суочава са великим изазовима.
- Сви у Србији могу да буду поносни на ствари које се данас дешавају у Београду - рекао је Хил.
Он је захвалио организаторима Еуропрајда на уложеним напорима да се манифестација одржи у Београду и истрајности у борби за људска права.
Подсетио је да је у САД 2015. године Врховни суд донео одлуку да се легализују истополни бракови и да у почетку Американци то нису разумели, али да се данас у његовој земљи ради на решавању и осталих проблема са којима се суочава ЛГБТ заједница.
Додао је да је председник САД Џозеф Бајден потписао наредбу која се бави заститом права ЛГБТQ заједнице, која подразумева здравствену заштиту и решавање проблема наслеђа и бескућништва.
Он је истакао да је сигуран да ће се шетња ЛГБТ заједнице у Београду одржати упркос забрани.
- Надам се да ћемо, када се једнога дана будемо осврнули на прошлост, моћи да кажемо да је ово била историјска седмица и викенд када су се ствари промениле - рекао је Хил.
Извор: Новости