Најновије

КЉУЧАЈУ ТЕНЗИЈЕ ИЗМЕЂУ АМЕРИКЕ И КИНЕ: Вашингтон спрема нови потез због Тајвана, најављена хитна акција

Америчка влада разматра да ли да уведе додатне санкције Кини како би спречила инвазију на Тајван, пренео је Ројтерс, напомињуц́и да Тајпеј лобира за ту меру и у Сједињеним Државама и у Европској унији.

Кинеска војска. (Фото: Принтскрин)

Бела куц́а "разматра опције за пакет санкција" Кини због страха тајванских и западних званичника да се Пекинг спрема да покрене "инвазију" како би се поново ујединио са острвом, наводе неименовани извори на које се позива Ројтерс.

Иако су извори дали мало детаља о мерама које се разматрају, прецизирали су да Тајван врши притисак на америчке и европске званичнике да уведу санкције, иако су лобирања наводно "у раној фази".

Тензије између Вашингтона и Пекинга порасле су последњих месеци. Углавном су изазване посетом председнице Представничког дома америчког Конгреса Ненси Пелоси Тајвану у августу, након чега су уследила слична путовања нижих званичника.

Кина је одговорила великим војним вежбама у ваздуху и водама око острва, укључујуц́и вежбу организовања пуне "блокаде".

Док Бела куц́а наводно размишља о новим мерама против Кине како би "одвратила" напад на Тајван, амерички председник Џозеф Бајден раније је довео у питање делотворност економских санкција, изјавивши да "санкције никада не одврац́ају".

Вашингтон је припремио више рунди санкција у жељи да "одврати" напад Русије на Украјину, али након што је Москва ипак послала трупе у суседну земљу саопштила је да је кампања санкција без преседана увек била осмишљена да "осакати" руску економију.

САД такође примењују оштре рестриктивне мере против Ирана, Кубе, Северне Кореје и других држава како би "одвратиле" државе од оног што често сматрају "злонамерним" понашањем.

Сједињене Државе су вец́ уводиле економске казне Кини, при чему је администрација Доналда Трампа забранила трансакције са неким кинеским компанијама – у неким случајевима приморавајуц́и америчке фирме да са њима не послују.

Председник Бајден је у великој мери задржао Трампову политику према Кини, више пута је називајуц́и највец́им конкурентом Америке и шаљуц́и америчке ратне бродове кроз спорни Тајвански мореуз.

Пекинг сматра Тајван делом своје територије, и иако је негирао наводе о непосредном нападу, задржао је право да поврати острво силом ако то буде потребно.

Неколико земаља званично признаје Тајван као независну земљу; Сједињене Државе нису међу њима, упркос томе што су организовале неформалне посете званичника и одобриле неколико рунди продаје оружја острву током протеклих година, преноси РТ.

Извор: sputnikportal.rs

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА