„Децембар је у Европи, температура пада. Грејање је у кућама, људи кувају, перу, гледају ТВ. Али у Француској мрежни оператер практично нема више капацитета да одржава снабдевање електричном енергијом. „Приморан је да искључи један број великих индустријских предузећа и спусти напон у мрежи. Предузимају се драстичне мере и искључује напајање неким стамбеним насељима како би се спречио потпуни колапс система“, описан је у чланку овакав „драматичан сценарио“.
Али управо се за такав развој догађаја спрема за земље Европе, јер се енергетска криза која је настала на континенту сваке недеље заоштрава, напомиње лист.
У среду је француска компанија Ресеау де Транспорт д’Елецтриците објавила да ће вероватно морати да ограничи потрошњу неколико пута ове зиме како би избегла нестанак струје. У Финској такође има све више извештаја о потенцијалним нестанцима струје.
„Реалност је да Европа нема довољно гаса. Ако се потражња не смањи, онда ће предузећа бити приморана да се искључе са мреже, а у екстремним случајевима и домаћинства“, рекао је Ед Биркетт, шеф енергетике и климе у лондонском центру Онwард.
Европска комисија је у среду предложила уредбу којом се позива на смањење укупне потрошње електричне енергије за 10 одсто и за пет одсто у вршним сатима.
Француска, традиционално највећи европски извозник електричне енергије, можда ће се суочити са потребом да увози велике количине електричне енергије ове зиме, јер поузданост застарелих нуклеарних електрана опада и Елецтриците де Франце мора да предузме кораке да их поправи.Француска влада је летос покренула програм „енергетске трезвености” са циљем да смањи потрошњу електричне енергије за десет одсто како би се избегле несташице у наредној зими. Влада је позвала и транспортна предузећа да доставе конкретне планове за смањење потрошње енергије.
Неке француске фирме, укључујући два велика произвођача стакла Дуралек и Арц, рекле су да су већ смањиле производњу и запослиле одређени број запослених на пола радног времена. Такође, због повећаних рачуна за електричну енергију у метрополи, престало је са радом неколико десетина базена, међу којима и Пајерон , највећи спортски комплекс у Паризу.
Запад је појачао санкциони притисак на Русију због специјалне операције у Украјини , која је довела до повећања цена струје, горива и хране у Европи и САД. Владимир Путин је раније рекао да је политика обуздавања и слабљења Русије дугорочна стратегија за Запад, а санкције су задале озбиљан ударац читавој глобалној економији. Према његовим речима, главни циљ противника је погоршање живота милиона људи.
Италијански генерал дао мрачне процене будућности украјинске војске, више о томе сазнајте ОВДЕ.
Извор: Webtribune.rs