Питање Тајвана било је у фокусу деведесетоминутног "директног и искреног" разговора између америчког и кинеског шефа дипломатије, Ентонија Блинкена и Ванга Јиа, на маргинама заседања Генералне скупштине УН у Њујорку, рекао је виши амерички званичник новинарима.
- С наше стране, државни секретар је веома јасно рекао, и у складу са нашом давно успостављеном политиком када је реч о Кини, која се није променила, да су одржавање мира и стабилности широм мореуза од апсолутног и виталног значаја - навео је званичник.
С друге стране, кинеско Министарство спољних послова је у саопштењу са састанка навело да Сједињене Државе шаљу "веома погрешне, опасне сигнале" о Тајвану, а што је више активности којима се подстиче независнот Тајвана, то је мање вероватно да ће се доћи до мирног решења.
- Питање Тајвана је унутрашња кинеска ствар, и Аједињене Државе немају право да се мешају у то који ће се метод користити за решавање тога питања - цитирало је министарство речи министра Ванга.
Тензије око Тајвана су порасле након посете председнице Представничког дома америчког Конгреса Ненси Пелоси. Од те посете уследиле су кинеске војне вежбе великих размера, а председник САД Џо Бајден обећао је да ће бранити демократску управу Тајвана.
То је најексплицитнија изјава коју је Бајден дао до сада, а која се тиче обећања да ће амерички војници бранити управу Тајвана.
Иако Бела кућа инсистира да се њена политика о Тајвану није мењала, Пекинг тврди да Бајденови коментари шаљу погрешне сгнале онима који желе независност острва. Кинески председник Си Ђинпинг је у јулу у телефонском разговору рекао Бајдену "да ће се опећи они који се играју ватром".
Кина сматра Тајван једном од својих провинција, док се тајванска влада снажно противи суверенитету Кине и тврди да само 23 милиона становника острва може одлучивати о својој будућности.
Извор: РТС