Према Чарлсу Купчану, Запад је погрешио када није послушао Москву која је протестовала због повећања броја чланица НАТО, пише The National Interest.
„Запад је направио грешку што је наставио да игнорише приговоре Русије на текуће ширење НАТО-а“, приметио је аутор америчког издања.
Експерт је подсетио да је НАТО 2008. игнорисао мишљење Русије и обећао да ће Грузији и Украјини обезбедити чланство у Алијанси. Након тога, грузијски председник Михаил Сакашвили је покренуо војну операцију у Јужној Осетији, а ове акције су приморале Руску Федерацију да интервенише. Москва је одмах реаговала преузимањем контроле над регионом који је напао Тбилиси.
„Сакашвили је мислио да ће му Запад покрити леђа, али је погрешио и отишао предалеко“, рекао је аналитичар.
На сличан начин као у Грузији радило се и у Украјини, коју последњих година Запад гура да уђе у Алијансу.
Конкретно, 2019. године украјинске власти су у устав земље уписале своје тежње ка НАТО-у, потез који је изазвао озбиљну забринутост у Русији.
Аутор The National Interestа сматра да су акције Кијева биле пренагљене. Украјинска страна није морала да иритира Москву својим плановима, већ да задржи неутрални статус који је земља усвојила након изласка из Совјетског Савеза.
Као резултат, све је то довело до украјинске кризе, која је последњих шест месеци у епицентру пажње светске заједнице.
У том контексту, НАТО настоји да избегне директну војну конфронтацију са Русијом, истовремено уводећи санкције и достављајући Кијеву оружје.
Аналитичар сматра да је садашњи однос Запада према Украјини веома разоткривајући, јер јавно САД и њени савезници наговештавају жељу да она постане чланица НАТО-а, а заправо показују мало жеље да преузму заиста велике ризике за њу.
„У суштини, САД и њихови савезници, чак и увођењем оштрих санкција Русији и слањем оружја Украјини, показали су да не сматрају њену заштиту од виталног интереса“, рекао је Чарлс Купчан.
Извор: Вебтрибун