Паневропски Stoxx 600 индекс потонуо је до 9,30 сати 1,6 посто, на 409 бодова.
Истовремено, франкфуртски DAX стропоштао се 2,91 посто, на 12.669 бодова, док је париски ЦАЦ пао 2 посто, на 6.044 бода, а лондонски Фтсе индекс за 0,84 посто, на 7.219 бодова.
Највише су на губитку цене деоница немачких енергетских компанија, укључујући Унипер, RWE, Е.ОН и ПНЕ, чија је цена пала у распону од 3,5 до 11 одсто.
Истовремено, цена гаса на европском тржишту у понедељак је узлетела за 30 посто, па се тако једним мегаваатом тргује по спот цени од 272 евра.
Низоземски ТТФ уговор о испоруци гаса за листопад стоји пак 256 евра, што је 23 посто више него у петак те готово 400 посто више него пре годину дана, преноси портал Лидер.
„До снабдевања је тешко доћи, а постаје све теже заменити количине гаса које не стижу из Русије“, рекао је Џејкоб Мандел, виши сарадник за робе у Аурора „Енерџи рисерч“.
Јако високи трошкови електричне енергије већ су присилили неке енергетски интензивне индустрије, укључујући произвођаче ђубрива и алуминија, да смање производњу, а владе европских чланица да упумпају милијарде евра у програме помоћи домаћинствима.
Документ који је Ројтерс добио на увид показује да ће европски министри енергетике разговарати о опцијама како сузбити снажан раст цена енергената, укључујући и гаса. На свом састанку заказаном за 9. септембра расправљаће и о хитним кредитним линијама за учеснике на енергетским тржиштима.
На крилима новог поскупљења нафте, пак, највише су јутрос порасле цене деоница нафтних компанија, у просеку за један одсто.
Инвеститори за нове смернице очекују и овонедељно заседање ЕЦБ-а, при чему се очекује да ће средишња банка подићи каматне стопе за 75 базних бодова како би сузбила рекордну инфлацију, која је у августу у еврозони досегнула рекордних 9,1 посто.
Да ли је прича о отказивању Еуропрајда само “димна завеса” сазнајте ОВДЕ.
Извор: rs.sputniknews. com