"Занимљивост ове посете и будућих није везана толико за Србију, колико за Куртија јер на Западу све више схватају да је Курти прави проблем који спречава продуктиван дијалог. Зато се надам да це ова посета и друге које следе допринети да се ефикасно изборе са тим проблемом", рекао је Монтгомери за Танјуг на питање како види посету званичника САД Београду и Приштини и кораке који ће уследити у наредним недељама и месецима.
Монтгомери је нагласио да се напредак "ако и док то не ураде" више не може очекивати, али је и упозорио да би Запад свестан чињенице да никакве награде попут чланства не могу бити делотворене могао да посегне са неком врстом санкција према Србији.
"Што се Србије тиче, не могу да замислим никакве награде које би подстакле Србију да промени ставове о Косову. Зато се питам и плашим да це ЕУ и САД наговестити употребу неке врсте санкција за подстицање сарадње Србије. Ово би било контрапродуктивно, посебно зато што проблем лежи у Куртију", рекао је Монтгомери.
Бивши амерички амбасадор додаје да у САД и ЕУ расте осећај забринутости због могућности насиља на КиМ и у Босни и Херцеговини, што, како је нагласио, објашњава број мисија, посета, састанака, конференција.
Монтгомери је нагласио да решавање оба проблема - косовског и оног у БиХ ''захтева маштовитост и спремност Запада да игра оштро''.
Према његовим речима, кључ за њихово решавање је заправо у рукама ЕУ и САД.
"Ово укључује и признање да Дејтонски мировни споразум више није ефикасан у суочавању са постојећим изазовима у БиХ. Уствари, он је постао препрека трајном решењу. Дакле, све док Запад не препозна ту чињеницу, проблем це се наставити", оценио је Монгомери.
Он понавља да ЕУ такође мора да призна да њено "магично решење" које подразумева чланство у ЕУ више није ефикасно.
Додао је да је истина да многи, ако не и већина у ЕУ, уопште не желе даље проширење, а камоли на Балкан који има сталне проблеме.
"Дугорочни циљ ЕУ и САД на Косову је независност у садашњим границама, да га Србија призна, као и прекид непријатељстава. Такође, желе да Србија прихвати политику ЕУ према Русији (иако неке њене чланице то не чине)", рекао је он и нагласио да је непосредна брига Запада ''да се оконча реална могућност насиља'' између Приштине и Београда.
Монтгомери каже да очекује да це све поруке из Вашингтона бити засноване на тим тачкама.
Подсетио је и да су САД и ЕУ такође превише забринути због руског утицаја у региону.
Извор: Танјуг